Trzynaście osób zostało aresztowanych w Turcji w związku z podejrzeniem o udział w organizacji zamachu na lotnisko im. Ataturka. To dżihadyści z Państwa Islamskiego – twierdzi rząd.

twitter,com
twitter,com

Trzech terrorystów-samobójców zabiło na trzecim pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisku w Europie co najmniej 43 osoby, raniło ponad 240. Najpierw strzałami wywołali panikę przed wejściem, następnie wysadzili się w powietrze. Od wczoraj rząd turecki twierdzi, że krwawego ataku dokonało Państwo Islamskie. Wczoraj i dziś oddziały antyterrorystyczne tureckiej policji dokonały serii rajdów w stambulskich dzielnicach Pendik, Basaksehir i Sultanbeyli. Podejrzewano, że wśród ich mieszkańców, na ogół ubogich i podatnych na hasła religijnych ekstremistów, znaleźli się zdecydowani na wszystko sympatycy IS. Serię aresztowań przeprowadzono w Izmirze, gdzie policja zatrzymała dziewięciu podejrzanych o udzielanie terrorystom schronienia, pozyskiwanie nowych rekrutów na „świętą wojnę” i jej finansowe wspieranie.

Łącznie w rękach władz jest trzynaście osób – dziesięciu Turków, po jednym Uzbeku i Kirgizie oraz obywatel Rosji, muzułmanin, co do pochodzenia którego podawane są sprzeczne informacje. Prorządowy dziennik „Yeni Safak” pisał, że jako głównego organizatora zamachu wstępnie wytypowano Czeczena Ahmeda Czatajewa, poszukiwanego przez Rosję i objętego sankcjami ONZ za kierowanie szkoleniami rosyjskojęzycznych bojowników IS. Rząd nie potwierdził jednak, że osoba Czatajewa jest łączona z zamachem ani by ten ultraniebezpieczny terrorysta wpadł w ręce policji. Inne tureckie media sugerowały, że trzynasty zatrzymany to fundamentalista z Dagestanu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…