Share Button

To ważne pytanie z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ turecka armia jest trzecią pod względem wielkości siłą tej struktury.

www.flickr.com/photos/ntm-a_cstc-a/

Tę niepokojącą dla Jensa Stoltenberga deklarację złożył doradca prezydenta Turcji Yalchin Topchu. Powiedział on, że Sojusz przejawia „wrogi stosunek” do władz tureckich. Bezpośrednim powodem konfliktu stał się incydent podczas ćwiczeń Trident Javelin, które odbyły się w dniach 8-17 listopada w Norwegii. Na tablicy z portretami „przeciwników” sojuszu zainstalowano tablicę z ich portretami, wśród nich założyciela Republiki Turcji Mustafę Kemala Ataturka. Do „wrogów” zaliczono również obecnego tureckiego przywódcę Recepa Tayyipa Erdogana. Obrażona Ankara odwołała 40 tureckich wojskowych, którzy uczestniczyli w manewrach. I nic nie pomogły dwukrotne przeprosiny sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i szefa norweskiego Ministerstwa Obrony Frank Bakke-Jensen również wyraził ubolewanie z powodu tego incydentu.

– Przyszedł czas przyjrzeć się naszemu członkostwu w NATO. Organizacja, która na wszelkie sposoby przejawia wrogość w stosunku do swojego członka, nie jest nam potrzebna – powiedział Topchu.

Prezydent Turcji nie przyjął przeprosin.

Niezależnie od małego prawdopodobieństwa wyjścia Turcji ze struktur NATO, to wyrazisty sygnał od dawna psujących się relacji między Sojuszem Północnoatlantyckim a Turcją, związany z konfliktem w Syrii. Turcja oceniła, że jej interesy zostały naruszone bez pomocy ze strony Sojuszu. Reakcją na to było zbliżenie z Rosją, która wykorzystała to po mistrzowsku do swoich działań na Bliskim Wschodzie.

Share Button

4 komentarze

 1. lubat napisał:

  Turcja nie wyjdzie z NATO, co najwyżej będzie tym „obrońcom demokracji” grać na nerwach, co osłabia pakt. A nie wyjdzie, bo mimo wszystkich uśmiechów do Putina, w Turcji panuje zakodowany w genach strach przed Rosją, z którą na przestrzeni ostatnich trzech wieków nie wygrali ani jednej wojny.
  A Rosję chyba też bardziej urządza sytuacja, w której Turcja robi w NATO za źródło zamieszania i niepewności.

 2. Dred napisał:

  Nikt siłą Turcji w NATO trzymał nie będzie. Jeżeli wolą trzymać z Putinem, cóż… droga wolna.

 3. sru napisał:

  co to znaczy Rosja wykorzystała ? gdyby turasy nie mieli interesów w Syrii to by zrobili inaczej

 4. Nikt napisał:

  Czyżby konieczny był nowy Chocim?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*