Dwie gwałtowne bitwy przygraniczne toczą się w syryjsko-kurdyjskim regionie Afrin zaatakowanym przez wojska tureckie. Stolica regionu miasto Afrin przeżywa intensywne bombardowania lotnicze. Syryjskie wojska rządowe uderzyły w tureckie konwoje wojskowe. Wielkie napięcie w Soczi, gdzie Rosjanie organizują konferencję pokojową.

 

Oddział YPG w Syrii. syria360

W związku z apelem o pomoc kurdyjskich Ludowych Jednostek Obrony (YPG) z Afrinu do rządu syryjskiego, doszło minionej nocy do pierwszej bitwy między wojskiem syryjskim a tureckiem. Turcy przekroczyli syryjską granicę, próbując przejechać konwojem wojskowym złożonym z kilkudziesięciu ciężkich pojazdów, by wzmocnić okrążenie Afrinu od południa, jednak po wielu godzinach bitwy został on zmuszony do odwrotu.

„Uważamy Afrin za nieodłączną część terytorium syryjskiego. Każdy atak na Afrin jest atakiem na suwerenność syryjską” – głosił apel Kurdów z Afrinu do rządu prezydenta al-Asada. Syria zadeklarowała już wcześniej, że może zaatakować samoloty tureckie. W lipcu zeszłego roku Rosjanie zaproponowali YPG ochronę przed Turcją, jeśli dogadają się z władzami syryjskimi. Wtedy Kurdowie odrzucili ten pomysł, w związku z sojuszem zawartym z Amerykanami. Zmiana ich stanowiska może ten sojusz unieważnić.

Kurdowie zostali zdradzeni przez amerykańskich sojuszników, ale ciągle są jeszcze obrażeni na Rosjan, którzy również nie sprzeciwili się tureckiej agresji na Afrin. Zbojkotowali konferencję pokojową w Soczi organizowaną wspólnie przez Rosję, Iran i Turcję. W tej chwili wygląda na to, że zebranie w Soczi odniesie ten sam skutek, co zakończona kompletnym niepowodzeniem konferencja w Wiedniu pod egidą Zachodu i ONZ. Przedstawiciele protureckich islamistów z Wolnej Armii Syrii obrazili się natomiast, że w logu konferencji brak „opozycyjnej” flagi syryjskiej (z zielonym pasem u góry). Ogłosili, że będą w tej sytuacji reprezentowani przez delegację turecką i wyjechali.

Podczas gdy w Afrinie trwa wojna, w Turcji władze aresztowały już setki osób, które w jakikolwiek sposób wyraziły sprzeciw wobec napaści na syryjskich Kurdów z Afrinu. Większość aresztowanych wyraziła wcześniej swe opinie na portalach społecznościowych, rygorystycznie obserwowanych przez władze traktujące takie wpisy jako „propagandę terrorystyczną”. Dzisiaj policja turecka odwiozła do więzienia 11 członków stowarzyszenia lekarzy, które skrytykowało ofensywę na Afrin.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ” Większość aresztowanych wyraziła wcześniej swe opinie na portalach społecznościowych, rygorystycznie obserwowanych przez władze traktujące takie wpisy jako „propagandę terrorystyczną”. ”
    Niebawem w Polin też tak bedzie …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…