Siły zbrojne, wysłane przez reżim, w Ankarze pojawiły się w okolicach miasta Kobane na terenie Rożawy. Oficjalnym powodem otwarcia nowego frontu jest ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu. Faktycznym – zdławienie kurdyjskiego ruchu wolnościowego w północnej Syrii.

W sobotę pierwsze tureckie czołgi i transportery opancerzone zostały zauważone w okolicy miasta Al Rai. Turkom towarzyszą podległe im oddziały syryjskich rebeliantów, uformowane do zwalczania dżihadystów i Kurdów. Oddziały posuwają się od Dżarabulus, które jest obecnie najważniejszym ogniskiem walk na północy kraju, w kierunku Kobane – słynnego miasta, które urosło na przełomie 2014 i 2015 roku do rangi symbolu zwycięskiego kurdyjskiego oporu przeciwko Państwu Islamskiemu. Teraz demokratycznie zarządzany region jest zagrożony przez tureckiego agresora.

 

Dla Ankary istnienie autonomii kurdyjskiej podzielonej na trzy kantony w północnej Syrii jest nie do zniesienia. Prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego wspólnicy widzą w niezależnym regionie zagrożenie dla stabilności państwa tureckiego i brutalnie zwalczają jego siły po obu stronach granicy. Operacja „Tarcza Eufratu”, która rozpoczęła się 23 sierpnia, jest koronnym przykładem agresywnej postawy. Od początku jej trwania siły tureckie walczą nie tylko z dżihadystami ale również z oddziałami YPG. Zbombardowano również kilka kurdyjskich wiosek. W nalotach zginęło kilkudziesięciu cywilów. W odpowiedzi bojownicy autonomii zniszczyli turecki czołg. W wyniku ataku zginął turecki żołnierz.

Ankara i Stany Zjednoczone nakazały siłom YPG wycofanie się na wschód od rzeki Eufrat. Kurdowie utrzymują, że zrealizowani ten warunek nieagresji. Turcy twierdzą inaczej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…