Marian Banaś nie odpuszcza rządowi i jego podległym strukturom. Kierowana przez niego Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła sprawdzanie czy Telewizja Publiczna prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje powierzonymi jej środkami.

TVP to jeden z najważniejszych instrumentów sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Za pomocą publicznej stacji telewizyjnej partia prowadzi swoje kampanie wyborcze, niszczy przeciwników politycznych, szczuje na mniejszości i propaguje treści zgodne z własną linią ideologiczną. Tak istotny aparat musi być zasilany odpowiednią ilością środków. Wydatki na realizację „misji publicznej” przez TVP w 2020 roku wyniosą 2,63 mld zł. 6 marca br prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przyznaniu rekompensaty mediom publicznym. Nowelizacja przewidywała wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te miały zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Wydatkowanie tych środków budzi spore wątpliwości. Na niepokojące fakty zwraca uwagę  Juliusz Braun  – członek Rady Mediów Narodowych z ramienia opozycji i były prezes TVP. – Należy sprawdzić racjonalność wydatkowania tych środków. Koszt niektórych seriali jest dziś niekiedy dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższy niż seriali produkowanych 4-5 lat temu. Czy przekłada się to na wzrost widowni lub efekt artystyczny albo edukacyjny? Warto też rzetelnie ocenić racjonalność wszystkich wydatków na zakup praw sportowych – wymienia.

Według komunikatu prasowego NIK, kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP SA prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych trwających kontrolach, nie ma jednak mowy o szczegółach. Izba chce uniknąć sytuacji, w której szefostwo TVP przygotuje się na kontrole na danym obszarze.

Poprzednia kontrola w TVP – dotyczącą produkcji zewnętrznej dla nadawcy – przeprowadzona była w 2015 roku. Telewizja w 2019 roku miała 2,559 mld zł przychodów (wzrost o 16,7 proc. w porównaniu z 2018 rokiem). Spółka zakończyła 2019 rok z 89 mln zł zysku netto (3,5 mln zł rok wcześniej). Koszty działalności wyniosły 2,691 mld zł i były o 16,9 proc. wyższe niż w 2018 roku.

patronite

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…