Lin-Manuel Miranda, broadwayowski aktor, twórca piosenek, zdobywca nagrody Pulitzera, Grammy i Emmy znów wkracza na rynek literacki. Jeszcze w tym roku ukazać ma się jego książka In the Heights: Finding Home opowiadająca o 20 latach wystawiania musicalu o tej samej nazwie na nowojorskim Broadwayu. HBO Max zaś jeszcze w tym roku wypuści ekranizację projektu.

Od zeszłego roku na niedostępnym jeszcze w Polsce Disney+ można zobaczyć film będący de facto nagraniem ze sceny Broadwayu – Hamilton (2020). Jest to luźna adaptacja biografii jednej z najważniejszych postaci w historii Stanów Zjednoczonych – Alexandra Hamiltona. Wersja Mirandy to jednak nie kolejna patriotyczna czytanka o wyczynach ojców założycieli: główna postać, grana przez jego samego, nie jest obrazem mitycznego białego wojownika i męża stanu. Lin-Manuel Miranda ma pochodzenie portorykańskie, tak jak… większość aktorek i aktorów w spektaklu. Historię Ameryki mają bowiem w myśl całej koncepcji opowiadać mieszkańcy Ameryki dzisiejszej. Stworzenie takiego spektaklu, z taką obsadą, wzbudziło na szeroko pojętej prawicy niemałe oburzenie.

Miranda ukazuje w swoich produkcjach nie tylko problematykę rasową. Zarówno w Hamiltonie, jak i In the Heights bardzo silnie skupia się na nierównościach społecznych, położeniu klasowym i prawach człowieka. Musical, o którym mowa w kontekście ekranizacji HBO Max ma nieco większą swobodę w ukazywaniu podobnych treści, bowiem nie musi oddawać realiów historycznych w takim stopniu, jak Hamilton.

Lin-Manuel Miranda zapowiedział nie tylko ekranizację In the Heights, ale też własną książkę. Aktor i reżyser opowie w niej o dwudziestu latach musicalu, zdradził szczegóły realizacji oraz umieścił kilka ciekawostek na temat swojego życia. Książkę wraz z nim napisali Quiara Alegria Hudes oraz Jeremy McCarter.

Na ten moment możliwe jest zamówienie książki w przedsprzedaży, jednak jej koszt w oryginalnym języku wynosi prawie 37 euro. Na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy książka Mirandy ukaże się w polskim tłumaczeniu.

Jak podaje serwis Variety, ekranizacja przewidziana na lato tego roku będzie miała swoją premierę o tydzień wcześniej względem poprzedniego planu, czyli 11 czerwca 2021. Zdaniem reżysera filmowej wersji In the Heights, Jon M. Chu będzie “poruszającą opowieścią o zmianie” – to enigmatyczne zdanie spowodowało, że wielu fanów musicalu zastanawia się, na ile ekranizacja będzie faktycznie powtarzać oryginalną treść, a na ile użyje jej jako szkieletu fabuły.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ladino w Stambule, albo Netflix kontra Erdoğan

Klub (Kulüp, 2021-2022) w reżyserii Serena Yüce i Zeynep Günay Tan to kolejny po Etosie (B…