Ubóstwo menstruacyjne dotyka ogromnej liczby kobiet. Brak pieniędzy na środki higieniczne jest patologiczną sytuacją, wpychającą młode dziewczyny i kobiety poza nawias społeczeństwa. Powstała społeczna inicjatywa, która próbuje uporać się z tym problemem.

Akcja Menstruacja powstała w 2019 roku, najpierw jako społeczna inicjatywa, obecnie przerodziła się w fundację. Głównym celem jest zapewnienie dostępu do środków higienicznych takich jak podpaski i tampony w szkołach, na uczelniach i w miejscach publicznych. Fundacja zajmuje się walką z ubóstwem menstruacyjnym oraz rzetelną edukacją w szkołach na temat fizjologii kobiet, co nadal pozostaje tematem tabu.

„Cześć, czy ktoś orientuje się jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł…

Opublikowany przez Akcja Menstruacja Piątek, 5 lutego 2021

Czym jest ubóstwo menstruacyjne? Według Wikipedii to „ograniczenie z powodów ekonomicznych dostępu do produktów higienicznych tj. tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych, ale także do edukacji związanej z okresem, czy odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę. Według danych UNICEF-u z 2015, na całym świecie z 1,9 miliarda osób menstruujących, 500 milionów nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu, natomiast 130 milionów dziewczynek opuszcza z tego powodu lekcje w szkole. Statystycznie kobieta przechodzi w życiu od 350 do 450 miesiączek, co dla Polki wiąże się z wydatkami wynoszącymi łącznie od 20 do 30 tysięcy złotych.

„Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie ich życiowych celów.” – czytamy na stronie zbiórki Akcji Menstruacji.

Z raportów Kulczyk Foundation i Founders Pledge wynika, że nawet co piąta kobieta w Polsce jest pozbawiona albo ma utrudniony dostęp do zakupu środków menstruacyjnych, więc jest to problem o gigantycznej skali. Dlatego AM stworzyła Punkty Pomocy Okresowej- szafki umieszczone w miejscach publicznych, skąd każda osoba w potrzebie może wziąć środki higieniczne. Prawie 4 tys. osób wpłaciło pieniądze na zbiórkę Akcji Menstruacji, i zasiliło konto kwotą ponad 134 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup środków menstruacyjnych i stawianie kolejnych Punktów Pomocy Okresowej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…