Uchodźcy z Afganistanu

Opinia sieci społecznościowych (nie mylić z opinią publiczną) doznała raptownego wzmożenia. Sytuacja z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej spadła im z nieba. Zresztą nie tylko im. Wszystkim. Zamienili się z konkretnych ludzi, z imionami i nazwiskami, w bezkształtną masę, która umiera z głodu i pragnienia, choruje i walczy o przeżycie lub stara się przemocą sforsować granice naszego raju, jest narzędziem w rękach dyktatora (niepotrzebne skreślić).

Zastanawiam się, co przeszkadza dociekliwym posłom i obrońcom praw człowieka opublikować imiona i twarze konkretnych dwudziestu paru uchodźców. To dodałoby dramatyzmu, a ze względu na szczupłość prezentowanej grupy, dużo miejsca w gazecie lub czasu antenowego nie zajmie. Technicznie wykonalne. Jednak nie, to nie jest nikomu potrzebne. Wystarczą dramatyczne opisy „grupa uchodźców” (i kot oczywiście – dla miłośników zwierząt). Od którego dnia uchodźcy przestali mieć znaczenie? Sądzę, że od pierwszego.

Po spontanicznym, a nie granym na pokaz przyjeździe posła Koniecznego na miejsce, nagle na jego kolegów musiało spłynąć olśnienie. „Na tym można zrobić sobie punkty”, słusznie zapewne pomyśleli. I na miejscu zaroiło się od posłów opozycji, pochylających się z troską, machających legitymacjami, przepychających się przez kordon Straży Granicznej, rozkosznie pewnych, że wprawdzie im się nie uda, ale będą dobre ujęcia.

Przedstawiciele władzy z kolei są zachwyceni, mogąc w mediach użyć swojej ulubionej narracji patriotycznej: obrońcy polskich granic, przedmurze chrześcijańskiej Europy, dzielna armia stojąca jak skała wobec napierające obcego żywiołu.

Nie mam pojęcia, skąd ten hejt na Władysława Frasyniuka. On przecież niczego nadzwyczajnego nie powiedział. Trzyma się tylko obowiązującej w III RP narracji o ludziach, których miejsce w hierarchii społecznej jest niziutko. Takimi są szeregowi funkcjonariusze struktur siłowych. „Śmiecie” to dość proste do zrozumienia określenie. Nic nie warte śmieci się wyrzuca, są zbędnym odpadem. Mówienie o kimkolwiek w ten sposób jest dehumanizacją. Łatwo przechodzi przez usta w III RP. 30 lat na to pracowaliśmy. Frasyniuk jest tego rezultatem.

Klaudia Jahira powiedziała to, co powiedziała zapewne niespecjalnie zastanawiając się nad znaczeniem swoich słów. Nie ma już teraz znaczenia, jak ktoś zrozumiał lub interpretuje ta wypowiedź. Nawet pani posłanka. To jednak jest nieważne. Ważne jest, że wszyscy międlą ją teraz, łącząc obowiązkowo z nazwiskiem posłanki, darując jej kolejną chwilę nieśmiertelności, co za ulga! Ludzie potem tylko zapamiętają, że była aktywna. Przed wyborami jak znalazł. O to chodzi przecież od początku.

I gdzieś tam, na skrawku ziemi gniotą się ludzie, nie rozumiejący po polsku, z obcej, bo całkowicie niezrozumianej przez nas, galaktyki. I kot, oczywiście. Nie mają dla nikogo żadnego znaczenia. Witajcie we współczesnej Europie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie Red. Naczelny! Jak widzę, nawet przez myśl panu nie przeszło pochylić się nad tym Afgańcami i zadać władzy pytanie: ,,No dobra, uchodźcy być może są problemem, ale czyja to wina że się pojawili?” Bo najmniejsza ponosi Łukaszenka! Przecież rozpieprzenie tego kawałka świata zwanego Afganistan ODBYŁO SIĘ PRZY CZYNNYM UDZIALE RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ! I przyzwoitość taka prosta, ludowa (nie wspominając o chrześcijańskiej) nakazywałaby choć próbować naprawić zło do którego przyłożyliśmy rękę. Jednak nie. Odbywa się chocholi taniec na granicy, a ci ludzie już dawno powinni trafić do obozu dla uchodźców, a ich wnioskami azylowymi zając się odpowiedni urząd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Demokracja czy demokratura

Okrzyk „O sancta simplicitas” (o święta naiwności) wydał Jan Hus, czeski dysydent (w dzisi…