Co drugi uchodźca na świecie jest niepełnoletni – wynika z opracowania przygotowanego przez UNICEF – agendę ONZ zajmującą się problemami dzieci. To ważna informacja w kontekście propagandowych opowieści, rozpowszechnianych przez prawice, w świetle których ludzie przybywający do Europy na łodziach to dorośli, silni mężczyźni. Wygląda na to, że to kłamstwo zostało obalone.

UNICEF przeprowadził badania społeczne wśród dzieci, które musiały opuścić swoje domy w związku z toczącymi się konfliktami zbrojnymi czy ich konsekwencjami. Okazuje się, że odsetek dzieci wśród uchodźców jest wyższy niż by mogło się wydawać. Z opublikowanego wczoraj dokumentu wynika, że na naszej planecie żyje 28 mln dzieci-migrantów. Spośród nich 17 milionów osiedliło się w innym miejscu w tym sam kraju. Jednak aż 11 milionów zostało zmuszonych do szukania nowej przystani za granicą.

Najbardziej porażające są jednak dane procentowe. Co drugi uchodźca ma poniżej 18 lat. To ważny wskaźnik, biorąc pod uwagę, że w globalnej populacji nieletnich jest niespełna 30 proc., a zatem ta grupa ma szczególnie liczną reprezentacje wśród migrujących grup. Większości z nich podczas tułaczki towarzyszą rodzice, jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, z powodu zaogniających się konfliktów zbrojnych liczba samotnych dzieci wyraźnie wzrosła. Osoby te cierpią często na traumy i zaburzenia emocjonalne, będące wynikiem przeszłych wydarzeń: przemocy, gwałtów, niedożywienia, narażenia na utonięcie czy porwania. W samym 2015 roku prawie 100 tys. dzieci stało w kolejkach do punktów azylowych. W porównaniu z 2014 r. liczba ta wzrosła trzykrotnie. Najwięcej młodych uchodźców pochodzi z Syrii i Afganistanu.
Jeśli ktoś wierzy jeszcze, że Europa jest szczególnie obciążona przyjmowaniem uchodźców, powinien poważnie przemyśleć swoje wyobrażenie. Proporcjonalnie do liczby mieszkańców, najwięcej dorosłych uchodźców przyjął Liban. Obecnie co piąty mieszkaniec tego kraju jest migrantem. Co oczywiste, również tam przebywa największa liczba niepełnoletnich uciekinierów. Swoje granice przed uchodźcami otwierają również: Jordania, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia oraz Pakistan. Europa jest przystanią jedynie dla garstki ludzi. W Wielkiej Brytanii na każde 530 osób przypada jeden uchodźca. W USA jeden uciekinier przypada na 1200 mieszkańców. Nawet w podobno oblężonej przez migrantów Grecji stosunek ten wynosi 1:33.
fot. facebook.com/unicef

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. A dostrzega Autor różnicę pomiędzy „na świecie” a „przybywający do Europy”?

  Ten raport niczego nie obala za to udowadnia że PN to marny propagandzista, gotów na wszystko aby zaagitować za swoją tezą. Wydaje się że nie ma poczucia przyzwoitości.
  Swoją drogą co na to Red Nacz MW? Przecież to błoto i na Pana chlapie Panie Marcinie!!! Pan za to odpowiada. Czy reputacja nic już dla Pana nie znaczy?
  Pana wybór…

  Ale ad rem.
  Raport dotyczący fali tych „przybywających do Europy” został opublikowany przez UNHCR na jesieni zeszłego roku i potwierdza to co widzieliśmy gołym okiem, a co PN usilnie stara się z niewiadomych powodów zafałszować:. do Europy przybyli w przytłaczającej większości mężczyźni w wieku produkcyjnym (ok 75%).
  Jak ściągną swoje rodziny w ramach łączenia rodzin to zapewne ten udział się zmniejszy, ale to inna historia.

  I tyle. No może jeszcze coś. To miedzy innymi dzięki takim PN Lewica jest tam gdzie jest.

  1. Bardzo przepraszam Redaktora Naczelnego za pomylenie imienia. Powinno być oczywiście „Panie Macieju” a nie „Marcinie”.

   Jeszcze raz przepraszam.

  1. Przeoczyłeś fakt, że dziecko to nie każda osoba „poniżej 18 lat”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: można mówić, że ONR i Młodzież Wszechpolska „odwołują się do faszyzmu”. Działacz Razem nie złamał prawa

Wreszcie można nazywać rzeczy po imieniu – cieszył się po ogłoszeniu wyroku Sądu Naj…