14 kwietnia w Jaśle trójka młodych ludzi wypluła i podeptała hostię. Grożą im za to nie tylko kary kościelne, ale też odpowiedzialność karna.

pixabay.com/pl/eucharystia-komunia-masa-katolicki/
pixabay.com/pl/eucharystia-komunia-masa-katolicki/

Jeden z kapłanów zwrócił uwagę na zachowanie trojga młodych ludzi bezpośrednio po przyjęciu komunii. Zauważył, że na posadzce świątyni leży hostia, a jak donieśli usłużnie pozostali parafianie, na chodniku przed kościołem leży kolejna.

Portal Nowiny24 relacjonuje, że o nietypowym zachowaniu młodych ludzi podczas mszy infornowali koledzy: udawali wieszanie się na krzyżu i robili sobie w tej sytuacji zdjęcia, słowem, typowe niemądre zachowanie niewiele rozumiejących z zasad religii nastolatków.

W kościele i mieście wybuchł skandal. W samym kościele parafian o całym zajściu poinformował ksiądz Krzysztof Kozioł, wyjaśniając wiernym, jak wielkim grzechem dla religii jest znieważenie hostii, a właśnie tak zakwalifikowano zachowanie młodych ludzi. Ogłoszono modlitwy przebłagalne oraz zaapelował do wiernych o informowanie o podobnych zachowaniach.

Skutki wybryku mogą być dla gimnazjalistów nader dotkliwe. Prawo kanoniczne przewiduje za podobne działania jedyna karę; ekskomunikę czyli wykluczenie ze wspólnoty wiernych. W niewielkim ośrodku miejskim, w środowisku ludzi, których wiara ociera się o fanatyzm, codzienne funkcjonowanie nastolatków obłożonych taka karą kościelną może stać się nie do wytrzymania. Na dodatek do sprawy religijnej włączono organy państwa: wydarzenie zgłoszono na policję, która po przeprowadzeniu śledztwa, przesłuchaniu samych sprawców i ich rodziców zadecyduje, czy oddać sprawę do sądu z art. 196 kodeksu karnego o obrazie uczuć religijnych. Przewidywana maksymalna kara to 2 lata więzienia.

Niezależnie od tego, czym skończy się śledztwo, jest już jasne, że młodzi ludzie z powodu swoich nieprzemyślanych zachowań, mogą zetknąć się z przejawami nietolerancji i ostracyzmu towarzyskiego, który zresztą może dotknąć nie tylko ich samych, ale i rodziny. Nie widać na razie żadnej instytucji, która zechciałby wziąć ich w obronę. Lub choćby zagwarantować obiektywne i bezstronne zbadanie całej sprawy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ciekawe. W Jaśle? To może zdarzyć się wszędzie. Na ile jest to swoisty bunt młodych przeciw zmuszaniu do praktyk religijnych, a na ile chęć szpanowania? Kościół ma prawo ekskomunikować małolatów i na tym sprawę zakończyć. Co zrobią władze, warto śledzić. Dziwi jednak jednostronne zadowolenie z takiego czynu i cierpka uwaga o usłużnych donosicielach. A dlaczego nie potępiać WSZYSTICH przejawów obrażania uczuć religijny i wartości moralnych dla danej kultury. To tylko pierwszy krok do niszczenia pomników, ekshumacji na cmentarzach, prześladowania inaczej myślących. Wprawdzie jeden konsument szczawiu za nieudany pomysł wysadzenia pomnika po dziś dzień chodzi w chwale, ale nie jest to wzór godny do naśladowania, choć bryluje w jaśniepańskim chamstwie. Sam postępek dzieciaków osobiście uważam za naganny,i nie ma co z nich robić bohaterów.

 2. No to niech kompletują dokumentację. Jeśli wiatr historii powieje w inną stronę, to będą męczennikami nowego ustroju i być może zajmą prestiżowe stanowiska państwowe. Przecież dziś mamy takich „męczenników” walki z komunizmem, którzy mieli problemy, bo dewastowali pomniki, czyli byli zwykłymi wandalami. A jeden to został nawet prezydentem.

 3. Szczęściarze mogą zostać ekskomunikowni. Ja od 10 lat staram się o wystąpienie z z katolickiej sekty „po włosku” czyli listem poleconym za potwierdzeniem odbiorcy. Takimi incydentami kończy się terror religijny w szkołach państwowych. Młodzież jest zmuszana do praktyk religijnych przez dyrekcję szkół państwowych, nauczycieli i katechetów. Zapewne z tymi hostiami będzie cud, taki jak w Sokółce itp.
  Do refleksji!

  1. Z sekty występuje się tylko w jeden sposób: przestaje się uczestniczyć w jej życiu i tyle.

   Co Ci tak zależy żeby Ci odpisali że Cię wykreślają. Przecież oni Twoją osobę po prostu przepiszą z jednego rejestru do drugiego. albo dopiszą tylko jakiś znaczek. Ale zawsze będziesz w ich bazach danych, bo tak im się podoba. A aktu chrztu sprzed iluś tam lat nie cofniesz.

   Po prostu utrzymuj że nie jesteś katolikiem i już. W razie czego możesz powiedzieć że jakiś czas temu zostałeś szatanistą a potem Ci przeszło i teraz wyznajesz wiarę niebieskiego czajniczka ale już chyba tez Ci przechodzi, nie jesteś pewien… Albo że akt rezygnacji bezpośrednio zgłosiłeś Figurze Chrystusa na krzyżu bądź św. Janow Pawłowi II już po kanonizacji. I że nie Twoja wina że księża nie są na bieżąco…

   Ja kiedyś tak sobie poradziłem z jakimś fanatykiem. Po prostu mu oświadczyłem że to wszystko co opowiada jest nie tak, a wiem to doskonale bo regularnie rozmawiam z Panem Bogiem i to właśnie On mi osobiście tak powiedział. Fanatyka zamurowało i się odczepił.

 4. Czy dzieci z Jasła staną się bohaterami takimi, jak dzieci z Wrześni?

  W 1901 roku polskie dzieci we Wrześni rozpoczęły strajk w proteście przeciwko pruskiej germanizacji szkół. Za odmowę recytowania pacierza w języku niemieckim, uczniowie zostali dotkliwie pobici przez niemieckiego katechetę. Rozpoczął się strajk. Państwo pruskie pozwało dzieci do sądu. Zasądzono kary więzienia. Czy do podobnego wydarzenia dojdzie w Jaśle? Czy dzieci z Jasła zostaną pozwane do sądu za wyplucie i podeptanie hostii?

 5. Święta inkwizycja dopadnie tych młodych ludzi. Tak było 1500 lat temu…1000…500….300…200…100 lat temu także. To katolickie bydło nie zna litości. Niepokornych i myślących inaczej, mordowano od zarania dziejów, kobiety mężczyzn i dzieci. Tylko metoda się zmieniła. Dziś wsadza się do więzienia.

  1. W XVIII wieku na terenach obecnej Polski spalono na stosie ostatnią kobietę posądzoną o czary. Jaki informują media we wrześniu 2016 roku może braknąć elektryczności (prądu) w RP.
   Oświecą nam stosy inaczej!
   Do refleksji!
   Pozdro.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Marsz Powrotu Palestyńczyków w polskich miastach z okazji 75 lecia Nakby

W dniu 14.05.2023r. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbyły się Marsze Powrotu – de…