UEFA poleciła Ukrainie zmienić model koszulek szykowanych na Euro 2021, które rusza już za chwilę. Nie chodzi jednak o usunięcie konturu granic państwa z Krymem i Donbasem.

Podczas prezentacji oficjalnych strojów ukraińscy piłkarze podkreślali, że będą grać dla całego kraju – w domyśle: także dla terytoriów, które Ukraina uważa za swoje terytoria okupowane przez obce państwo lub oderwane siłą. Dlatego kontur ukraińskich granic na koszulce uwzględnia również Donbas oraz Krym. Rosja złożyła w sprawie koszulek skargę do UEFA, a rzeczniczka moskiewskiego MSZ Marija Zacharowa wyśmiewała rysunek granic, sugerując, że Ukraińcy sami sobie stwarzają iluzję odzyskania półwyspu.

UEFA ostatecznie uznała jednak, że nie ma nic przeciwko temu elementowi koszulek, bo granice Ukrainy razem z Krymem uznaje ONZ. Federacja poleciła Ukraińcom usunąć coś innego.

Polityczne pozdrowienie

Na zewnętrznej stronie kołnierzy koszulek zamieszczono napis Sława Ukrajini!, na stronie wewnętrznej odpowiedź – Herojam sława! (chwała bohaterom). To historyczne pozdrowienie członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii, a potem innych skrajnie prawicowych ukraińskich grup nacjonalistycznych. Od jesieni 2018 r. jest oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskich siłach zbrojnych i policji.

UEFA zgodziła się na pozostawienie na swoim miejscu pierwszej części pozdrowienia, wychodząc z założenia, że samo „chwała Ukrainie” to uniwersalny wyraz patriotyzmu. Jednak Herojam sława! ma zniknąć, bo całość ma już jednoznaczny wydźwięk historyczny i polityczny.

Po reakcji rosyjskiej na wygląd koszulek, a przed decyzją UEFA w obronie stroju z historycznym zawołaniem nacjonalistów, które po Majdanie zrobiło ogromną karierę, wystąpił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Polityk oznajmił, że bardzo podoba mu się strój piłkarskiej reprezentacji, a Ukraina nie pozwoli na obrażanie swoich narodowych symboli. – Chwała Ukrainie! Razem do zwycięstwa – zakończył swój wpis na Twitterze.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…