Zmniejszyła się liczba wysoko wykwalifikowanych Ukraińców, którzy chcą wyjechać z kraju. Wciąż jednak co trzeci poważnie rozważa emigrację.

Pocieszające jest to, że, jak pisze korrespondent.net, liczba marzących o wyjeździe z kraju zmniejszyła się z 44 proc. w zeszłym roku do 29 proc. obecnie. Choć według danych portalu HeadHunter Ukraina i tak u 83 proc. wysoko wykwalifikowanych pracowników stale pojawiają się myśli o emigracji. Tylko 17 proc. z nich deklaruje, że na pewno nie planuje wyjazdu.

Najwięcej potencjalnych emigrantów jest w sektorze naftowo-gazowym. Tutaj do drugi planuje bezpowrotne opuszczenie Ukrainy. Zaraz za nimi są pracownicy ochrony zdrowia – 38 proc. z nich jest zdecydowanych na wyjazd z kraju, a 55 proc. myśli o stałej zmianie miejsca zamieszkania i pracy na zagraniczne. Co trzeci z pracowników branży internetowej też nie widzi dla siebie miejsca na ukraińskim rynku i zdecydowanie planuje wyprowadzkę w najbliższym czasie. Co drugi ma takie plany na dalszą przyszłość.

75 proc. pracowników mediów nie wie czy pozostanie w kraju, a jedynie co czwarty zdecydowany jest swą karierę związać z Ukrainą. Wśród pracowników rolnictwa 36 proc. jednoznacznie deklaruje zamiar pozostania na Ukrainie.

Problem potencjalnej ogromnej ukraińskiej emigracji i demonstrowana przez pracowników chęć wyjazdu odzwierciedlają brak zaufania do przyszłości ekonomicznej państwa i jego struktur.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…