W dyskusji podczas rozmów pokojowych miedzy Rosją a Ukrainą ponownie podniesiono temat neutralności Ukrainy. Rosja twierdzi, że ze strony Kijowa padła sugestia wdrożenia „wariantu szwedzkiego lub austriackiego”. Ukraina podaje: wskazaliśmy szereg dodatkowych warunków.

Przewodniczący delegacji rosyjskiej Władimir Miedinski poinformował, że ze strony ukraińskiej padła nowa propozycja pokojowego rozwiązania konfliktu zbrojnego. Kijów zaproponował, by stworzyć na Ukrainie wariant zdemilitaryzowanego państwa według wzorców szwedzkich lub austriackich, ale posiadającego własną armię.

Propozycja ta mogłaby być przyjęta przez Rosję, ponieważ wiązałoby się to z osiągnięciem jednego z ogłoszonych publicznie przez Władimira Putina celów wojny z Ukrainą: neutralnego status tego państwa. Podobnie jak Szwecja lub Austria, Ukraina nie mogłaby być członkiem żadnego bloku militarnego, miałaby obowiązek nie uczestniczyć w konflikcie zbrojnym i nie popierać żadnej z walczących w nim stron, żadne obce wojska nie mogłyby stacjonować na terytorium neutralnej Ukrainy. Status ten, z jednoczesnym poszanowaniem integralności terytorialnej neutralnego państwa (zapewne w kształcie ostatecznie ustalonym po zakończeniu dzisiejszego konfliktu zbrojnego), byłby gwarantowany przez Rosję lub też inne państwa.

Miedinski powiedział, że propozycja strony ukraińskiej jest obecnie omawiana na poziomie ministerstw obrony oby państw. Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow skomentował, że propozycja jest omawiana na Kremlu i mogłaby faktycznie stanowić wariant kompromisowy.

Ukraina: proponowaliśmy wariant ukraiński

Przewodniczący ukraińskiej delegacji podczas rozmów Mychajło Podolak skomentował, że informowanie przez stronę rosyjską o możliwym wariancie szwedzkim czy austriackim to próba utrzymania pozycji strony inicjatywnej w negocjacjach. Stwierdził, że Ukraina widzi tylko jeden możliwy wariant neutralności – „ukraiński”. Co to znaczy?

– Po pierwsze, absolutne gwarancje bezpieczeństwa. Faktyczne, nie protokolarne czy budapesztańskie. To oznacza, że państwa-gwaranci nie będą stać z boku w przypadku napaści na Ukrainę, tak jak dziś. Za to wezmą aktywny udział w konflikcie po stronie Ukrainy i oficjalnie zabezpieczą sprawne dostarczanie nam niezbędnej ilości broni – wyjaśnił Podolak. Ukraina oczekuje również bezpośrednich i jednoznacznych gwarancji, że w razie konfliktu niebo nad nią zostanie zamknięte.

Równocześnie pojawiają się nowi gracze chętni do uczestnictwa w rozmowach pokojowych.

Poza delegacją Polski, Czech i Słowenii i jej propozycjami misji pokojowej NATO, będącej gwarancją III wojny światowej, zgłosiły się też Stany Zjednoczone, które ustami Edwarda Price’a oświadczyły, że USA są gotowe rozpatrzeć możliwość bezpośrednich kontaktów z Rosją, jeśli to mogłoby pomóc w zatrzymaniu eskalacji sytuacji na Ukrainie. Dmitrij Pieskow odpowiedział, że sytuacja może się poprawić, jeśli będzie porozumienie między delegacjami Ukrainy i Rosji, co jest dość jednoznaczną odmową przyjęcia amerykańskiego pośrednictwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie redaktorze! Dziś w Kijowie rządzą pogrobowcy Bandery i Szuchewycza. Kłamcy i oszuści. Bezwarunkowa demilitaryzacja, likwidacja SZ Ukrainy, likwidacja ciężkiego uzbrojenia i federalizacja tego państwa pod międzynarodowym nadzorem – to JEDYNA METODA ZAPOBIEŻENIA ROZPEŁZNIĘCIU SIĘ FASZYZMU PO EUROPIE! Niestety, USA są przeciw i zrobią wszystko aby koszmar ukraińskiej ludności trwał jak najdłużej. Celem jest osłabienie Rosji, zerwanie sieci powiązań handlowych pomiędzy Eurazją a resztą świata. Słowem CHODZI O ZACHOWANIE JANKESKIEJ DOMINACJI! Tu nie liczą się Europejczycy, Azjaci, mieszkańcy Afryki czy Grenlandii. Ważne jest zachowanie wpływów graniczących z dyktatorskimi wobec całego świata państwa powstałego na zbrodni przeciw rdzennym mieszkańcom kontynentu amerykańskiego. Przy okazji – jest to początek ostrej fazy konfliktu o zasoby.

    1. Człowieku, odpuść sobie, bo rubel słabnie i to przestanie być opłacalne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…