zanieczyszczenie powietrza

Jeśli Ukraina nie zacznie przeciwdziałać zanieczyszczeniu swojego powietrza, wysychanie lasów stanie się procesem nieodwracalnym.

Sytuacja lasów na Ukrainie

Ratunkiem jest dekarbonizacja, powiedział Aleksiej Elik ze Stowarzyszenia Bioenergetycznego Ukrainy w ukraińskiej telewizji 24tv.ua. Wpływ na klimat zanieczyszczenia powietrza jest tak duże, że wysychają całe połacie lasów. Jak podaje Państwowa Agencja Leśna Ukrainy, w zeszłym roku uschło 413 tysięcy hektarów lasów, co stanowi pięć procent całego areału. Jeżeli proces ten przekroczy sześć procent, stanie się nieodwracalny. Należy natychmiast wdrażać aktywny proces dekarbonizacji kraju, twierdzi Elik.

Problem z uprawą roli

Poza usychającymi lasami problemem jest również coraz gorsze zbiory płodów rolnych i ogólna degradacja rolnictwa. W 2020 roku z powodu suszy nie obrodziło 200 tysięcy hektarów kukurydzy i 300 tysięcy hektarów słonecznika, zbiory zbóż obniżyły się o ponad 3 miliony ton.

„W przyszłości oznacza to degradacje rolnictwa w południowej części Ukrainy, a efektem nadciągający kryzys zaopatrzeniowy”, mówi Aleksiej Elik. Uważa on też, że klimatyczny kryzys, spowodowany zanieczyszczeniem powietrza grozi podwyższeniem poziomu wód i zalaniem takich miast jak Odessa, Chersonez i Mariupol.

Zła jakość powietrza na Ukrainie

Powietrze na Ukrainie jest jednym z najgorszych w Europie. WHO zaliczyło Ukrainę do grupy krajów, w których zanieczyszczenie powietrza ma największy wpływ na zdrowie obywateli.

Jak podaje portal „Międzynarodowa Polityka i Społeczeństwo” wydawany przez niemiecką Fundację im. Eberta, władze Ukrainy nie przejawiają żadnej aktywności, by systemowo przystąpić do poprawy sytuacji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Triest zbuntowany: w Włoszech robotnicy nie chcą certyfikatów kowidowych

(korespondencja z Włoch) Od 15 października we Włoszech obowiązuje GreenPass dla osób prac…