Site icon Portal informacyjny STRAJK

Ukraina nie będzie świętować pokonania nazistów

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. flickr

To oficjalne stanowisko władz Ukrainy. Minister spraw zagranicznych tego kraju kategorycznie wykluczył uczestnictwo przedstawicieli oficjalnego Kijowa w uroczystościach z okazji 75 lecia zwycięstwa nad hitlerowcami w Moskwie.

„Nasze stanowisko pozostaje następujące: nie, nie mamy zamiaru świętować 9 Maja w Moskwie. My, jak i cały europejski kontynent, po 75 latach jesteśmy gotowi zrozumieć, czemu zdarzyła się ta tragedia i gotowi jesteśmy przebaczyć sobie wzajemnie”, powiedział minister Wadim Pristajko. Dyplomata podkreślił, że sposób obchodzenia wspomnianej rocznicy powinien iść właśnie w takim kierunku.

Odmowa pozostanie w mocy nawet wtedy, jeżeli ukraińskie władze otrzymają oficjalne zaproszenie na uroczystości w stolicy Rosji.

Na Ukrainie od 5 lat nie ma już obchodów Dnia Zwycięstwa według rosyjskiego (a wcześniej radzieckiego) wzrodzą. 8 maja obchodzone jest Święto Pamięci i Zgody, podobnie jak w Europie, z którą łączność Ukraina podkreśla na każdym kroku. Podczas tych obchodów zakazane jest używanie radzieckiej symboliki, która jest prawnie zakazana i sformułowania Wielka Wojna Ojczyźniana, które powszechnie używane jest w Rosji. W 2019 roku za obchody 9 maja ukraińska prokuratura skierowała do sądu kilkanaście spraw karnych.

Jednak powyższe stanowisko nie jest podzielane przez wszystkie siły polityczne Ukrainy. Współprzewodniczący partii Platforma Opozycyjna – Za Życie Jurij Bojko ogłosił, że przedstawiciele jego ugrupowania mają zamiar udać się do Moskwy, by tam uczestniczyć w obchodach 9 maja Dnia Zwycięstwa. „To wydarzenie jest dla nas święte, to było nasze wspólne zwycięstwo”, powiedział Bojko.

W szeregach Armii Czerwonej w latach 1941-45 walczyło około 3 milionów Ukraińców. Dziadek obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Semen, był weteranem Armii Czerwonej i przeszedł cały jej szlak bojowy. Sam prezydent Zełenski w zeszłym roku obchodził oba święta. 8 maja mówił o roli UPA w wyzwoleniu Ukrainy, a 9 maja o Armii Czerwonej.

Exit mobile version