Czołgowy taran

Służby specjalne Ukrainy zatrzymały delegację weteranów II wojny światowej, oskarżając ich o poważne przestępstwa.

Delegacja ukraińskich weteranów drugiej wojny światowej udała się na obchody 78. rocznicy Bitwy na Łuku Kurskim, jednej z największych pancernych bitew II wojny światowej. W bitwie tej, kosztem ogromnych ofiar, zwyciężyły wojska radzieckie.

Bitwa ta, która swój kulminacyjny punkt miała we wsi Prochorowka w lipcu 1943 roku, jest jednym z najważniejszych punktów narracji o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Problem z punktu widzenia służb specjalnych Ukrainy polega na tym, że Prochorowka znajduje się na terytorium Rosji i choć ruch osobowy między Rosją a Ukraina odbywa się normalnie, to jednak przyjeżdżający stamtąd obywatele są pod wzmożona kontrolą służb mundurowych.

W nocy 13 lipca w Charkowie zatrzymano delegację weteranów, którzy wrócili z obchodów rocznicy bitwy pancernej. W jej skład wchodził były dyrektor charkowskiej fabryki czołgów im. Małyszewa i 90-letnia córka znanego konstruktora Koszkina. Samochód, którym wracali, został zatrzymany i poddany rewizji, podczas której znaleziono 50 medali 75-lecia zwycięstwa, przeznaczonych imiennie (wraz z legitymacjami) weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej mieszkającym w okolicach Charkowa.

Medale skonfiskowano, zaś przeciwko weteranom wszczęto postępowanie z art. 436-1 ukraińskiego kodeksu karnego za rozpowszechnianie nazistowskiej i komunistycznej symboliki, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności i konfiskata majątku.

Jak ustalili ukraińscy dziennikarze zatrzymanie staruszków było rezultatem wspólnej operacji państwowej służby podatkowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…