Warszawa i Kijów deklaratywnie wymieniają frazesy o współpracy i partnerstwie. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Samorządy naszego wschodniego sąsiada ustanowiły 2017 rokiem UPA. W akcie niebywałej bezczelności taką uchwałę podjęła również Obwodowa Rada Wołyńska, zarządzająca regionem, gdzie z rak ukraińskich nacjonalistów zginęło w 1943 roku 120 tys. Polaków.

www.flickr.com/photos/gwp57/georgepankievytch

Uchwała w Obwodowej Radzie Wołyńskiej przeszła miażdżącą większością głosów – „za” głosowało 46 z 53 lokalnych deputowanych.

Kolejny był Lwów. Przewodniczący Lwowskiej rady Obwodowej Ołech Syniutka ma stanąć na czele utworzonego Komitetu Organizacyjnego. W zachodnich regionach Ukrainy takie inicjatywy mają na celu odnowienie pomników UPA, organizacja wystaw, seminariów i spotkań dotyczących ”chwały bojowej” UPA, a także wdrożenie socjalnych ulg dla weteranów oddziałów nacjonalistycznych morderców.

Gloryfikacja UPA ma szansę osiągnąć oficjalny status państwowy. W ukraińskim parlamencie złożono dwa projekty uchwał, mających na celu godne upamiętnienie 75 rocznicy powstania formacji. Złożyli je deputowani z „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko i z frakcji Front Ludowy. Parlamentarzyści przewidują, że w całym kraju odbędą się specjalne uroczystości ku czci UPA, a także przedsięwzięcia mające na celu zainteresowanie młodego pokolenia „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”. Można domniemywać, że „prawda” ta nie będzie obejmować historii Rzezi Wołyńskiej.

To kolejna decyzja oficjalnego Kijowa, która podważa zapewnienia większości polskiej klasy politycznej, przekonującej, że na Ukrainie nie ma problemu nacjonalizmu i gloryfikacji ludobójstwa na Kresach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak Rosja czy USA plują Polsce w twarz, to cisza. A jak ktoś na Ukrainie, to od razu larum, że cała Ukraina. Chcecie być zadowoleni z Ukrainy, zorganizujcie kolejny majdan w najbliższym nam genetycznie kraju/narodzie

  2. Dlatego też otwieranie Polski dla setek tysięcy zarobkujących Ukraińców przypomina tykanie bomby.

  3. Skąd taki tytuł. Obecne władze nad Dnieprem to przecież wspólne dzieło szeroko rozumianej lewicy, liberałów i patriotow, marzących o obaleniu ruskiej chunty i wprowadzeniu Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej. Nie widziały galy kogo popieraly, a dzisiaj patriotyczny płacz? A kto to kibicowal na Majdanie? A kto to ze znajomych biegal do Kijowa dla uczczenia udanego przekazania władzy w rece demokratow? A kto to niby nie wie, gdzie czołowy producent czekolady ma swoje fabryki? Nikt nie krzyczał, kiedy matki w Kołomyi, Haliczu i innych miastach Zachodniej Ukrainy nie chciały wypuscic z koszar na front w Donbasie niedozbrojonych i niewyćwiczonych rekrutów, wysyłanych na pewną smierć. A dziś takie zdziwienie? Dobrze zrobi zakup nowego lusterka. Byle nie z weneckiego szkla.

  4. baz względu na powody mordów Polaków na wschodzie, banderowcy to mordercy ale z pomocą różnych nacji min. polaków przeklętych , polecam do przeczytania Łuny w Bieszczadach czy Nienawiść

  5. Ranking państw najbardziej „chorych psychicznie”? Propozycja: 1 – KRLD, 2 – Ukraina, 3 – Szwecja, 4 – USA, 5 – Niemcy, 6 – Litwa, 7 – … Polska?

    1. Spędzenie połowy życia w psychiatryku nie robi z ciebie psychiatry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemcy będą uszczelniać granice z Polską i zalecają wsparcie Frontexu

Straż Graniczna opublikowała list od ministra spraw wewnętrznych Niemiec Horsta Seehofera …