Żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety były dziś zamknięte, a przemysł pracował na pół gwizdka na wezwanie ministra energii Igora Nassalika, który ogłosił przed parlamentem „konieczne oszczędności” wobec braku gazu, który nie nadchodzi z Rosji. Prezydent Petro Poroszenko ogłosił dziś jednocześnie, że Ukraina, dzięki „historycznej” decyzji Stanów Zjednoczonych, zdobyła „argument przeciw agresji Rosji” – mogła zakupić w USA ponad 200 rakiet przeciwczołgowych typu Javelin.

 

Front donbaski. wikimedia

We środę wieczorem Ukraina wygrała przed sztokholmskim sądem arbitrażowym swój spór z Gazpromem: rosyjski gigant paliwowy musi wypłacić ukraińskiemu Naftogazowi ponad 2,5 miliarda dolarów dla wyrównania rozliczeń za przesył gazu. Rosjanie twierdzą, że już przelali pieniądze, ale nie wznawiają dostaw na Ukrainę przerwanych dwa lata temu, ze względu na rachunki niezapłacone przez Ukrainę. W sytuacji przedłużających się mrozów Ukrainie zabrakło gazu.

Wstrzymanie działalności szkolnictwa i spowolnienie przemysłu ma potrwać do 6 marca, kiedy Ukraińcy spodziewają się końca mrozów. Na ich prośbę w negocjacjach z Gazpromem pośredniczy Komisja Europejska. Gazprom zaspokaja jedną trzecią europejskiego zapotrzebowania na gaz, nie ma problemów z dostawami.

Rządowe media na Ukrainie podkreślały dziś głośno inne wydarzenie: zgodę Amerykanów, by Ukraina mogła u nich zakupić nowoczesne, przenośne rakiety przeciwpancerne Javelin. Według Defense Security Cooperation Agency (DSCA) – federalnej agencji od kontraktów zbrojeniowych, rząd ukraiński zamówił 210 rakiet i 37 wyrzutni, za ok. 50 milionów dolarów.

Rakiety Javelin. advertix

DSCA ogłosiła, że „system Javelin pomoże Ukrainie zbudować długoterminową zdolność obronną, w celu ochrony suwerenności i integralności terytorialnej”. Prezydent Poroszenko uroczyście dziękował: „Dziękuję prezydentowi Trumpowi i całej jego ekipie za tę historyczną decyzję. Tylko nasza solidarność i jedność mogą zatrzymać rosyjskiego agresora i ochronić wolny świat przed jego maniackimi ambicjami”.

Zdaniem Poroszenki, amerykańska broń przyda się szczególnie w Donbasie, gdzie od lat trwa konflikt, który pochłonął już co najmniej 10 tys. ofiar. Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa powiedziała, że „nie ma nic (w porozumieniach mińskich na temat Donbasu), co by wskazywało, że dostawy broni mogą jakkolwiek pomóc w uregulowaniu sytuacji.”

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. alu wilk , inna wersja przychodząca mi do głowy z uwagi na zupełnie odrealnione i patologiczne najeżdżanie no Rosję (poza głupota ) to fakt , że ojciec/dziadek był kurennym u Szuchewycza , a ty to Ołena Wołk !?

 2. Alu Wilk , skąd czerpiesz tą wściekłą propagandę ? Rosja napadła na Syrię , Gruzję i Ukrainę ?
  Pewnie na Libię , Irak , Jemen , Jugosławię też !
  Wściekłe wilki się odstrzeliwuje . Głupotę leczy . Kto ci tak „muzg” zlasował ?
  A pkb Ukrainy jak było najwyższe za ZSRR tak dalej spada . Za Poroszenki zjechało do rozmiarów Somalii , zaś pkb per capita Rosji jest porównywalne z naszym , z tym , że bez długów . Nawet ongiś najbiedniejsza Białoruska SSR to Szwajcaria w porównaniu z banderladem !

 3. To skandal że Ukraina kupuje nową broń bo Ukraina nigdy na nikogo nie napadła. Prawo do kupowania nowej broni powinna mieć tylko Rosja która napadła na Syrię, Ukrainę i Gruzję.

  W Rosji Putin kupuje nową broń a oczywiście opału w Rosji nie brakuje no i nikt w Rosji nie zamarza przecież na śmierć. W Rosji nie ma bezdomnych, bezrobotnych i w ogóle jest raj.
  https://www.rt.com/news/russia-freeze-cold-temperature-379/

 4. Za Stalina było lepiej jak 10 mln Ukraińców umarło z głodu no ale teraz wredny Poroszenko rządzi w Kijowie zamiast Stalina.

 5. No straszne że nie tylko Rosja ma prawo się zbroić ale Ukraina też. Co to się dzieje na tym świecie. Za komuny tego nie było.

 6. Bolą was amerykańskie javeliny dla Ukraińców, prawda? Teraz ruskie czołgi nie będą się tak spokojnie rozjeżdżać po Donbasie…

 7. Pocztą pantoflową doniesiono, że Polska będzie dostarczać gaz na Ukrainę! Zapewne ten gaz z USA i Kataru.
  Ukraina nam zapłaci, „cynamonem z gaci”. Ukrainizacja Polski trwa!
  Do refleksji!
  Pozdro.

 8. z pewnością amerykańska broń pomoże Ukrainie odbić Dombas… i wygrać wojnę dokona tego armia w której żołnierze cierpią na problemy alkoholowe , narkomanię i depresję albo ci młodzi chłopacy z transparentami bandery którzy nawet nie wiedzą kim bandera był.. i zostaną wysłani na przemiał do Dombasu. być może razem z POLSKIM PATRIOTAMI za Amerykę i Donalda Trumpa jak trzeba!

  1. No widzisz. A w armii rosyjskiej nikt nie pije i nie ćpa. gruz200.net

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…