Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Ma być ogólnonarodowa feta. Do tej pory nie było to wciąż pewne, jednak Lwów zapowiedział, że 14 października będzie się działo. Uhonorowani zostaną „weterani”,  w Operze Lwowskiej odbędzie się akademia, szkoły zapewnią obowiązkowy „tydzień z UPA”. Mimo kategorycznego sprzeciwu Polski.

Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons
Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

14 października Ukraińcy obchodzić będą 3 połączone święta: Obrońcy Ukrainy, Opieki Matki Bożej oraz 75. rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii właśnie. Witold Waszczykowski już w grudniu zeszłego roku zapowiadał, że jeżeli Ukraińcy odważą się zrobić tego dnia ogólnonarodowe święto nacjonalizmu, „nikt z Polski tam już nie pojedzie”. Nasi sąsiedzi szczególnie się nie przejęli tymi groźbami, bo 11 maja lwowska rada obwodowa ogłosiła ok 2017 rokiem UPA i Romana Szychewycza we wszystkich regionach (wcześniej tylko w obwodach lwowskim i iwanofrankowskim).

Zastępca szefa Rady, Andrij Bołous, postanowił skoordynować obchody w całym kraju – ma zostać w tym celu zaprojektowany jeden logotyp, w ukraińskich szkołach zaś odbyć się ma „tydzień historii UPA”, połączony z konkursami pieśni patriotycznych. Festiwal „Pieśni Żwycięstwa” odbędzie się tylko w obwodzie lwowskim, ale za to w każdym rejonie. Poczta ukraińska wypuści okolicznościową kopertę, w Operze Lwowskiej planowana jest uroczysta akademia. Nie obędzie się również bez składania kwiatów pod pomnikami poległych, a żyjący „weterani” zostaną 10 października zaproszeni i uhonorowani przez samorząd Lwowa na uroczystej sesji.

– W obu społeczeństwach nie ma świadomości, czym była UPA. Ukraińcy są przekonani, że oni walczyli głównie z Sowietami i trochę z Niemcami. Tragedia wołyńska jest tam prawie w ogóle nieznana. Musimy odrobić tę lekcję, ale nie da się tego zrobić, jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy UPA – mówił Witold Waszczykowski 10 miesięcy temu. Prorocze słowa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Kruk krukowi oka nie wydziobie. Bezprzykładne wykorzystanie nienawiści dla utrzymania sie przy korycie i napełnienia kiesy. A wszystko pod tymi samymi fałszywymi hasłami i podobną obrzędowością, wspieraną zgodnie przez kler. Ten sam, z lekkim tylko retuszem. Znamienne?

  2. A wszystko za nasze pieniądz, co i m durna władza wpychała na siłę.
    A swoją droga, ciekawe, że to banderostwo szerzy się tylko na przedwojennych polskich terenach. Widocznie mimo wszystko sanacja nie była aż tak opresyjna jak władza radziecka.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Jak PiS walczy z epidemią: wczoraj rząd odebrał medykom dodatki, dziś ustawę podpisał prezydent

Prawo i Sprawiedliwość potrafi działać szybko. Co prawda, o tym, że potrzebne są szpitale …