Share Button

Rosja, oskarżana przez Ukrainę i Zachód o agresję przeciwko Ukrainie, przyjęła już ponad 1,2 miliona ukraińskich obywateli. Ćwierć miliona ma już otrzymało rosyjskie paszporty.

www.flickr.com/photos/erix/

Konstantin Zatulin, zastępca przewodniczącego parlamentarnego Komitetu ds. postradzieckich państw, integracji euroazjatyckiej i kontaktów z rodakami oznajmił, że dane, które podaje oparte są na statystykach rosyjskiego MSZ.

Oblicza ono, że 1,2 miliona Ukraińców, którzy wyjechali do Rosji od czasu początku konfliktu na wschodzie Ukrainy, deklaruje, że nie zamierzają wracać do swej ojczyzny. Część z nich otrzymała już długoterminowe pozwolenia na pobyt czasowy lub stały, zaś wspomniana część – rosyjskie obywatelstwo.

Pozostali również zgłaszają chęć zmiany obywatelstwa, lecz w związku z wprowadzeniem tzw. kwot, czyli deklarowanym zapotrzebowaniem na określonych specjalistów w rosyjskiej gospodarce, staje się to coraz trudniejsze. – Daleko nie wszystkie regiony są dzisiaj gotowe zapewnić takie warunki, jakie przewiduje program migracyjny dla rosyjskojęzycznych uchodźców, dlatego nie są oni w stanie zmieścić się w wyznaczonych kwotach – powiedział Zatulin na konferencji prasowej.

Nie brak i krytycznych ocen rosyjskiej polityki imigracyjnej wobec ukraińskich imigrantów. Takim jest np. raport Komitetu Inicjatyw Obywatelskich b. premiera Aleksieja Kudrina, niemniej Rosja próbuje zagospodarować napływających Ukraińców, tym bardziej, że jej gospodarka narzeka na brak wykwalifikowanej siły roboczej.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)
Share Button

2 komentarze

 1. lubat napisał:

  Panie MW, skąd te dane o 1,2 miliona ukraińskich obywateli w Rosji. Dane ukraińskie mówią o ponad 4 milionach Ukraińców przebywających i pracujących w Rosji.
  http://korrespondent.net/ukraine/3649630-v-rossyy-zhyvut-y-rabotauit-myllyony-ukrayntsev

  Natomiast Rosjanie mówią o 2,55 mln Ukraińców przebywających u nich w roku 2015, i w tymże roku ich liczba wzrosła o ponad milion. W roku 2016 jest ich pewnie znacznie więcej.

  http://www.rbc.ru/society/09/04/2015/5523d9919a7947ec74afd619

 2. Nikt napisał:

  A kiedy i nasi zaczną wracać na łono Matuszki Rassieji? Spoko, PiS czuwa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*