Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons

Organizacja społeczna, która powstała na bazie nacjonalistycznego batalionu, będzie się nazywała Korpus Narodowy. Dziś pierwszy zjazd partii w Kijowie.

Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons
Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons

„14 października w piątek w Kijowie… odbędzie się uroczysty zjazd partii politycznej Korpus Narodowy. Grupa inicjatywna nowej partii politycznej składa się z członków organizacji społecznej Korpus Cywilny Azow, weteranów pułku Azow Gwardii Narodowej, wolontariuszy i patriotów Ukrainy” – poinformowało biuro prasowe partii.

Jak podaje agencja Sputnik, dziś przedstawiciele Azowa przeprowadzą również Marsz Narodowościowy z okazji Dnia Kozactwa Ukraińskiego. W pochodzie mają wziąć udział przedstawiciele Prawego Sektora oraz innych nacjonalistycznych organizacji. Ukraińcy „przenieśli” dwa lata temu święto tradycyjnie obchodzone 23 lutego (wspólnie z Rosją), czyli Dzień Obrońcy Ojczyzny.

Azow to jeden z batalionów ochotniczych początkowo finansowanych przez Igora Kołomojskiego z jego prywatnych pieniędzy – obok Ajdaru, Donbasu, Dniepru 1 i Dniepru 2. Symbolika batalionu nawiązywała i nawiązuje  do nazistowskich wartości. Rosja wszczęła przeciwko Kołomojskiemu sprawę karną z artykułu na podstawie artykułu „użycie zakazanych środków i metod prowadzenia wojny”, również ukraińskie władze zreflektowały się, że w kraju nie powinny działać prywatne, nielegalne de facto formacje zbrojne i batalionom zaproponowano wcielenie do regularnej armii ukraińskiej. Nie wszyscy ochotnicy ofertę przyjęli. Ci, którzy nie chcieli skorzystać z propozycji Ministerstwa Obrony, tworzą teraz inne formacje – nadal skupione wokół oligarchów. Azow nie kryje politycznych ambicji.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Hmmm, zdaje mi się, iż dzikich Turków z Azowa to przepędził dopiero Piter Wielikij, a Ukraińcom nigdy nie przeszkadzała tam załoga turecka, widocznie było im to na rękę.

  1. Jako Jaś byłeś głuptaskiem. Jako Jan – pełnym głupkiem.

  2. @szczurzec,
   chvjem byłeś, kvrwą jesteś, śmieciem zdechniesz :))))))))))))))))))

  3. @szczyrzec
   a swoją drogą, może byś się kvrwo banderowska odniosła do tekstu?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…