Share Button

Organizacja społeczna, która powstała na bazie nacjonalistycznego batalionu, będzie się nazywała Korpus Narodowy. Dziś pierwszy zjazd partii w Kijowie.

Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons
Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons

„14 października w piątek w Kijowie… odbędzie się uroczysty zjazd partii politycznej Korpus Narodowy. Grupa inicjatywna nowej partii politycznej składa się z członków organizacji społecznej Korpus Cywilny Azow, weteranów pułku Azow Gwardii Narodowej, wolontariuszy i patriotów Ukrainy” – poinformowało biuro prasowe partii.

Jak podaje agencja Sputnik, dziś przedstawiciele Azowa przeprowadzą również Marsz Narodowościowy z okazji Dnia Kozactwa Ukraińskiego. W pochodzie mają wziąć udział przedstawiciele Prawego Sektora oraz innych nacjonalistycznych organizacji. Ukraińcy „przenieśli” dwa lata temu święto tradycyjnie obchodzone 23 lutego (wspólnie z Rosją), czyli Dzień Obrońcy Ojczyzny.

Azow to jeden z batalionów ochotniczych początkowo finansowanych przez Igora Kołomojskiego z jego prywatnych pieniędzy – obok Ajdaru, Donbasu, Dniepru 1 i Dniepru 2. Symbolika batalionu nawiązywała i nawiązuje  do nazistowskich wartości. Rosja wszczęła przeciwko Kołomojskiemu sprawę karną z artykułu na podstawie artykułu „użycie zakazanych środków i metod prowadzenia wojny”, również ukraińskie władze zreflektowały się, że w kraju nie powinny działać prywatne, nielegalne de facto formacje zbrojne i batalionom zaproponowano wcielenie do regularnej armii ukraińskiej. Nie wszyscy ochotnicy ofertę przyjęli. Ci, którzy nie chcieli skorzystać z propozycji Ministerstwa Obrony, tworzą teraz inne formacje – nadal skupione wokół oligarchów. Azow nie kryje politycznych ambicji.

 

Share Button

7 komentarzy

 1. sru napisał:

  Podobnie hitler dochodził do władzy a u nas w tv ciszaaaa

 2. Pingback: Ukraiński batalion Azow zakłada partię – My Budowlańcy

 3. Nikt napisał:

  Hmmm, zdaje mi się, iż dzikich Turków z Azowa to przepędził dopiero Piter Wielikij, a Ukraińcom nigdy nie przeszkadzała tam załoga turecka, widocznie było im to na rękę.

 4. Jan napisał:

  JAK ŚWIAT ŚWIATEM NIE BĘDZIE ukrainiec POLAKOWI BRATEM

  • szczurzec napisał:

   Jako Jaś byłeś głuptaskiem. Jako Jan – pełnym głupkiem.

  • Hillary Clinton napisał:

   @szczurzec,
   chvjem byłeś, kvrwą jesteś, śmieciem zdechniesz :))))))))))))))))))

  • Bill Clinton napisał:

   @szczyrzec
   a swoją drogą, może byś się kvrwo banderowska odniosła do tekstu?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*