Ukraina może przystąpić do NATO tylko, jeśli społeczeństwo jest na to gotowe, a państwo zbudowane na wartościach demokratycznych – powiedział w piątek ukraiński minister obrony Stepan Połtorak w Brukseli.

www.flickr.com/photos/7armyjmtc/

Te dość ogólne sformułowania padły po spotkaniu Połtoraka z Jensem Stoltenbergiem w Brukseli w piątek.

— Jeśli mówimy o perspektywach przystąpienia do sojuszu, to do NATO wchodzą nie siły zbrojne i nie ministerstwo obrony. Przystąpienie do sojuszu jest sprawą wagi państwowej, bo do organizacji przyłącza się państwo. Z kolei warunkiem przystąpienia do sojuszu jest nie tylko gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO, ale i gotowość społeczeństwa do przystąpienia do sojuszu – powiedział ukraiński minister.

Można domniemywać, że ten komunikat ukraińskiego oficjela, odbiegający od buńczucznych zapewnień innych polityków ukraińskich, że wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznacza jego bezwarunkowe wsparcie w wojnie z Rosją o Donbas, zostało spowodowane naciskami natowskich partnerów, by nieco miarkować swoje słowa.

Obecnie Ukraina, z toczącym się na jej terenie konfliktem zbrojnym, radykalizującym się na tle powszechnej biedy społeczeństwem oraz nie podporządkowane władzy faszystowskie bojówki szalejące po całym kraju nie może liczyć na przyjęcie no NATO. Do tego trzeba dodać kolejne ustawy ograniczające wolność słowa i areszty opozycyjnych dziennikarzy.

— Razem stworzyliśmy wszystkie dokumenty planistyczne. Ostatni dokument to program rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy do 2020 roku, w którym dokładnie prześledzono drogę rozwoju armii. Ponadto na końcowym etapie opracowywania jest ustawodawstwo Ukrainy w sprawie sektora bezpieczeństwa i obrony, gdzie w zakresie legislacyjnym zostaną włączone wszystkie dokumenty i decyzje, które planowaliśmy wcześniej w ramach reformy Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie strategicznego biuletynu obronnego – mówił minister.
Wynika z tego, że 2020 rok, to granica, od której Sojusz może zacząć toczyć wstępne rozmowy o przyjęciu Ukrainy do NATO.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zarząd LOT chce uznania strajku z 2018 r. za nielegalny. Zarzuca związkom „niezgodny z prawem nacisk ekonomiczny”

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zgłosił do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawi…