Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali, a następnie doprowadzili do wydalenia z Polski znanego neonazisty, 26 letniego obywatela Ukrainy – Denisa Shestakova z neonazistowskiej organizacji Misanthropic Division.

Shestakov zasłynął z publikacji zdjęć, które wykonywał i zamieszczał w internecie w latach 2015-2016. Wykonywał on wtedy prowokacyjne fotografie w miejscach zagłady Polaków i obrażał pamięć ofiar faszyzmu z okresu II wojny światowej.

Za pierwszym razem 26-latek zamieścił na jednym z portali internetowych swoje zdjęcie, na którym przedstawiał gesty i symbole faszystowskie na tle Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Na następnej fotografii zrobionej w tym samym miejscu, którą wrzucił kilka miesięcy później do sieci, ubrany był w czarną koszulkę z wizerunkiem nazistowskiego przywódcy na tle Mauzoleum. Kolejne dwa zdjęcia, jakie wrzucił do Internetu przedstawiały symbole odnoszące się do nazistowskiej formacji SS na tle Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. Sprawca za każdym razem posługiwał się fałszywym imieniem i nazwiskiem.

Organizacja, którą reprezentuje Ukrainiec, czyli Misanthropic Division, jest obecnie jedną z najbardziej znanych obok Blood & Honour międzynarodowych organizacji neonazistowskich. Powstała w Rosji, ale stała się słynna za sprawą aktywności na terenie Ukrainy. Obecnie jej oddziały funkcjonują także w Niemczech, Szwajcarii, Portugalii, Francji, Chorwacji, Rumunii, we Włoszech, USA oraz w Polsce. Shestakov znany w Europie pod nazwiskami Denis Szubin vel Denis Pavlov, utrzymywał również kontakty z przedstawicielami polskich środowisk nacjonalistycznych. Szczególną aktywność wykazywał na terenach Mazowsza i Pomorza gdzie „zaprzyjaźnił” się min. z aktywistami Aktywu Północnego, organizacji o charakterze skrajnie narodowym. To właśnie z nimi, w 2016 roku, Shestakov brał udział w festiwalu muzycznym w Kijowie, gdzie podczas paneli dyskusyjnych omawiano historię oraz chwalono złożony z nacjonalistów, pułk Azov.

Jak podawali organizatorzy, na „festiwalu pojawili się nacjonaliści z bodaj wszystkich słowiańskich krajów i duch jedności udzielił się wszystkim bez wyjątku – pomimo przebrzmiałych historycznych animozji usilnie forsowanych przez wsteczne środowiska, na festiwalu można było zauważyć tak znamienne obrazki jak polscy i ukraińscy nacjonaliści wspólnie bawiący się i pozujący do zdjąć, czy serbscy i chorwaccy nacjonaliści wspólnie powiewający narodowymi flagami w „kotle” pod sceną”
Shestakov wśród swoich znajomych ma również członków dolnośląskiego odłamu Blood & Honour- Clubu28, organizacji która próbuje obecnie odbudować B&H w Polsce, właśnie pod szyldem Club 28 (cyfry 2 i 8 to akronim od B i H czyli Blood & Honour).

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…