Aż cztery uznane międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka poddały ukraińskie władze ostrej krytyce za bierność wobec prawicowych radykałów.

www.flickr.com/photos/spoilt_exile/

Amnesty International, Frontline Defenders, Human Rights Watch i Freedom House podpisały się pod dokumentem, w którym zwracają uwagę na niedopuszczalną bierność państwa ukraińskiego wobec radykalnych i faszystowskich prawicowych ugrupowań, które odgrywają coraz większą rolę w ukraińskim życiu politycznym.

List, skierowany do ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa i prokuratora generalnego Jurija Łucenko, wylicza mnóstwo przykładów przestępczych działań wspomnianych grup przy całkowitej bierności policji i organów ścigania. Przytaczane są fakty napaści na mniejszości narodowe, przedstawicieli społeczności LGBT, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Autorzy listu są oburzeni też faktem, że radykalnie prawicowe grupy często sprawują funkcje porządkowe i policyjne na terenie samorządów.

Od początku 2018 roku członkowie radykalnych grup C14 (niedawno otrzymała wsparcie finansowe od państwa – przyp. MW), Prawy Sektor, Tradycja i Porządek, Karpacka Sicz, zorganizowali co najmniej dwadzieścia napaści, gróźb i przypadków zastraszania w Kijowie, Winnicy, Użgorodzie, Lwowie, Czerniowcach, Iwano-Frankowsku i innych ukraińskich miastach” – czytamy w liście. Aktywiści czterech wspomnianych organizacji zwracają uwagę, że liczba aktów agresji rośnie, co jest, ich zdaniem, ściśle związane z biernością organów porządkowych państwa ukraińskiego.

Władze ukraińskie nie zgadzają się z twierdzeniami znajdującymi się w liście.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…