Minister sprawiedliwości Ukrainy

Ukraiński minister sprawiedliwości Pawło Petrenko wydał rozporządzenie zakazujące partiom komunistycznym udziału w wyborach wszystkich szczebli. Zdaniem ministra, podstawą takiej decyzji jest podpisana przez prezydenta Poroszenkę ustawa „o osądzeniu totalitarnych reżimów komunistycznego i narodowo-socjalistycznego i zakazie propagowania ich symboliki”. Co prawda, ustawa nie zakazuje działalności już istniejących partii politycznych, jednak usłużny minister musiał się wykazać pryncypialną antykomunistyczną postawą.

11750607_932312523520417_8594785483203125153_nZakaz obejmuje działające na Ukrainie: Komunistyczną Partię Ukrainy (KPU), Komunistyczną Partię (odnowioną) oraz Komunistyczną Partię Ukrainy Robotników i Chłopów. Spośród nich najsilniejsza jest KPU, która jeszcze w poprzedniej kadencji miała swoich deputowanych w Radzie Najwyższej.

Minister wydał rozporządzenie następnego dnia po tym, kiedy lider KPU Petro Symonenko ogłosił gotowość partii wzięcia udziału w wyborach samorządowych przewidzianych na 25 października, informując jednocześnie, że jego partia przyjęła już strategię wyborczą. Przewidując jak gdyby reakcję władz Symonenko oświadczył, że „jeśli KPU będą »przeszkadzać« w uczestnictwie w wyborach, to partia wystawi swoich kandydatów w okręgach jednomandatowych”. Na Ukrainie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza do parlamentu i lokalnych organów władzy, zgodnie z którą część osób wybieranych jest na podstawie głosów uzyskanych przez listy partyjne, a część na zasadzie większościowej w okręgach jednomandatowych. Decyzję ministra o zakazie udziału w wyborach KPU określiła jako próbę pozbawienia wyborczej alternatywy wobec obecnej władzy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nihil novi. Po 24 latach poszli drogą dawnego I sekretarza Komitetu Moskiewskiego i członka PIlitbiura KC KPZR, który po przejęciu władzy zaczął od likwidacji tego, na czym najlepiej się znał. Podonie spóźnieni epigoni na Ukrainie. Czekam na kolejny komunikat o zakazie wwozu na Ukrainę z Rosji czekolady i słodyczy produkowanych w fabryce w Lipiecku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …