Stołeczne władze cofnęły zgodę na przeprowadzenie demonstracji „Polacy przeciw imigrantom”, którą 12 września chciały zorganizować polskie środowiska neofaszystowskie. Ratusz wreszcie dostrzegł pewną oczywistość – organizatorzy mieli zamiar głosić treści propagujące rasizm, nienawiść i przemoc.  Ci mogą się jednak odwołać do marszałka województwa mazowieckiego.

Marsz polskich neofaszystów i ksenofobów miał przejść od Placu Defilad do Placu Zamkowego. Wydarzenie w miejskim urzędzie ds. bezpieczeństwa zgłosiły osoby powiązane z Brygadą Mazowiecką Obozu Narodowo-Radykalnego.  Członkowie tej właśnie grupy corocznie demolują przestrzeń publiczną swojej ojczyzny, podczas tzw. „Marszu Niepodległości”. Tym razem ich nienawiść została skierowana w stronę uchodźców z terenów ogarniętych wojną. Państwo polskie ma zamiar przyjąc około dwóch tysięcy uciekinierów. Krajowi neofaszyści widzą w tym pierwszy krok do ustanowienia nad Wisłą islamskiego kalifatu, straszą zamachami terrorystycznymi i  gwałtami, których rzekomo mają się dopuszczać przybysze z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz wyłudzaniem socjalu przez leniwych, ich zdaniem imigrantów. Organizatorzy nawet nie próbowali ukryć, że celem ich spędu jest nawoływanie do przemocy wobec „obcych”. Na jednym z plakatorów promujących marsz widniało zdjęcie czarnoskórego mężczyzny z nożem przyłożonym do gardła.

facebook.com/events/1465851250378992/
facebook.com/events/1465851250378992/

– Warszawa boleśnie doświadczyła w swojej historii, czym jest ksenofobia i nienawiść. W związku z tym dziś nie może być naszej zgody na to, aby w centrum naszego miasta rozbrzmiewała mowa nienawiści – tłumaczy na swoim Facebooku Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

– Problem uchodźców jest oczywiście problemem ważnym i powinien być rozwiązany nawet nie tyle na poziomie miast, państw, co Unii Europejskiej. W związku z tym postanowiliśmy wydać zakaz tego zgromadzenia publicznego, które w swojej nazwie miało „sprzeciw wobec muzułmańskich imigrantów”. W naszej ocenie narusza to przepisy ustaw karnych. Poddaliśmy analizie cały materiał w tej sprawie, również materiały promocyjne organizatora, związane z informowaniem o tym wydarzeniu. W naszej ocenie wypełniają one znamiona aż trzech artykułów kodeksu karnego – dodaje Jóźwiak.

 – Mam jednak nadzieję, że organizator wykorzysta drogę prawną i odwoła się do wojewody. Jeżeli decyzja zostanie utrzymana przez niego w mocy, zgromadzenie nie powinno się odbyć. Jeżeli odbędzie się z naruszeniem prawa, działania są po stronie policji – powiedziała Onetowi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Współorganizatorzy rasistowskiej demonstracji – ONR Brygada Mazowiecka bardzo boleśnie zareagowali na decyzję ratusza. „Słuchajcie III RP cofnęła nam zgodę na manifestowanie swoich poglądów. Kneblują nam usta, wprowadzają cenzurę ale MY POLACY SIĘ NIE PODDAMY!” – czytamy na tablicy wydarzenia”. Pod informacją o zakazie niemal od razu pojawiły się przemyślenia nowych polskich nazistów. Chłopaki i dziewczęta, mogą Nam zabraniać , ale ZRÓBCIE tę manifestację i POKAŻCIE że brudastwa w Polsce nie chcemy!” – nawołuje Jakub Karaś. Ja z grupa kilkunastu znajomych i tak sie pojawiamy!!! Nikt nawet te zydo-komuchy nie zabronią mi stania na placu Defilad w sobotę o godzinie 16!!!” – przekonuje Tomek Iwanicki.

Według narodowców w wydarzeniu miało wziąć udział ok. 2 tys. osób. Obecnie organizatorzy mają 24 godziny na złożenie odwołania do wojewody mazowieckiego. Ten może uchylić bądź podtrzymać decyzję ratusza. Istnieje również obawa, że rasisci ignorując zakaz będą próbować przeprowadzić tę demonstrację. – Mam jednak nadzieję, że organizator wykorzysta drogę prawną i odwoła się do wojewody. Jeżeli decyzja zostanie utrzymana przez niego w mocy, zgromadzenie nie powinno się odbyć. Jeżeli odbędzie się z naruszeniem prawa, działania są po stronie policji – powiedziała Onetowi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Może i boleśnie doświadczyła, polecam wizytę w Paryżu z zakwaterowaniem w dzielnicy arabskiej, wizytę w Oslo, wizytę w Szwecji itd.

    A jeszcze lepiej wyślijcie tam swoje małżonki/dziewczyny/siostry/córki.

  2. niestety musimy sie przygotowac …faszysci maja zalegalizowana demonstracje STOP CENZURZE na rondzie dmowskiego …juz sie nawoluja…wszyscy na demo pod kopernika ..unikajcie metra centrum

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Tortury, upokorzenia, przemoc policji. Human Rights Watch przedstawia raport o prześladowaniach LGBT w Egipcie

Osoby LGBT w Egipcie nieustannie padają ofiarami bezpodstawnych zatrzymań, tortur i upokor…