Dziś do izraelskich kin wchodzi animowany film „Smerfy: Zaginiona Wioska”. Plakaty wiszą na ulicach od kilku dni, jednak nie wszystkie wyglądają podobnie: w ponad 180-tysięcznym Bene Berak nie ma na nich Smerfetki.

Przypadek? Bynajmniej. Jedyna żeńska postać w znanej na całym świecie bajce o Smerfach zniknęła właśnie dlatego, że jest dziewczyną. Nie może zatem pojawić się w przestrzeni publicznej w miejscu takim jak Bene Berak, miasto zamieszkałe praktycznie wyłącznie przez Żydów ultraortodoksyjnych (heredim) i chasydów. Ultraortodoksi w żadnym wypadku nie życzą sobie, by na publicznie dostępnych ilustracjach widoczna była kobieta, bo z definicji uważają takie obrazki za „prowokujące seksualnie”. Nawet jeśli chodzi o postać fikcyjną, bohaterkę animacji, która nawet nie jest człowiekiem.

Dystrybutor filmu zawczasu dopasował plakaty do publiczności w Bene Berak, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jaki klimat tam panuje. To w tym mieście pojawił się pierwszy w Izraelu sklep tylko dla kobiet i przez jakiś czas, dopóki sąd nie uznał, że to jednak niedopuszczalne, jeździły autobusy, w których kobiety miały wstęp tylko na tylne siedzenia i wyłącznie tylnymi drzwiami. Nadal natomiast w mieście wymaga się od płci żeńskiej „skromnego stroju”, cenzurowane są również plakaty i bilbordy reklamowe. Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi rada miejska bez powodzenia domagała się usunięcia z ulic miasta zdjęć dwóch kandydatek Likudu, chociaż sfotografowano je w wymaganym stroju właśnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zamiast podniecać się dalszą dyskusją, zachęcam do klikniecia w obrazek smerfów i w gornym prawym rogi dla ciekawskich kliknąć na wyświetloną funkcję, przetłumacz na język polski. Tam dopiero jest dyskusja. Pozdrawiam

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Szwajcaria: płaca minimalna receptą na kryzys. Na razie w Genewie

Za płacą minimalną w wysokości 23 franków szwajcarskich za godzinę opowiedziało się w refe…