Czy nadchodzi koniec bezkarności korporacji podszywających się pod gospodarkę dzielenia się? Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do stworzenia regulacji, które unormują funkcjonowanie takich podmiotów jak Uber czy Airbnb.

Uber nie płaci w Europie podatków / Flickr.com

Eurodeputowani domagają się aby stworzone zostały jasne przepisy określające co dokładnie jest dzieleniem się w ramach wspólnej społecznej korzyści, a co działalnością gospodarczą, nakierowaną na maksymalizację zysku. Do działania skłonił deputowanych błyskawiczny rozwój marek takich Uber, które działając w ramach sieci i skróconego połączenia pomiędzy dostawcą, a odbiorcą usługi, omijając zarazem większość przepisów i regulacji oraz okradają społeczeństwo europejskie nie płacąc podatków od swoich zysków.

Nowe prawo ma chronić zarówno konsumentów jak i pracowników. Ci pierwsi, podkreślają deputowani, muszę mieć zagwarantowaną jakość usługi oraz bezpieczeństwo. Konieczne jest również wprowadzenie czytelnego mechanizmu zgłaszania skarg i rozstrzygania sporów. Oferta będzie musiała być oznaczona – albo jest formą dzielenia się, albo komercyjną działalnością. Pracownicy z kolei, według projektu będą mieć zagwarantowaną pełną ochronę swoich praw oraz pewność, że pozostają w stosunku pracy, co znacznie poprawi ich położenie w kontekście sporów sądowych.

– Konieczna jest europejska strategia na rzecz gospodarki dzielenia się. Celem powinno być uniemożliwienie stosowania różnych zasad wobec podobnych usług, tak w tradycyjnym modelu gospodarki, jak i w gospodarce dzielenia się, zarówno pod względem dostępu do rynku, jak i poboru podatków, zapewniając tym samym uczciwą konkurencję między operatorami internetowymi i offline – powiedział podczas debaty poprzedzającej głosowanie włoski socjaldemokrata Nicola Danti.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…