Wysoki urzędnik unijny uprzedza, że UE będzie chciała objąć Polskę nadzorem w związku z wdrażanymi przez rząd rozwiązaniami, zaprzeczającymi podstawom demokracji, przynajmniej w rozumieniu Brukseli.

"Guenther h oettinger 2007" por Jacques Grießmayer
Guenther Oettinger /fot. Wikimedia Commons

Guenther Oettinger, unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, nie pozostawia w tej sprawie żadnych złudzeń.

– Wiele przemawia za tym, że będziemy musieli uruchomić kontrolę mechanizmu państwa prawa i postawić Polskę pod nadzorem – stwierdził Oettinger w wywiadzie dla wpływowego dziennika niemieckiego Frankfurter Allgemeine Zeitung.

FAZ ocenia, że temat Polski, jako kraju, co do którego unijne kraje członkowskie mogą mieć zastrzeżenia, stanie na najbliższym posiedzeniu Komisji Europejskiej 13 stycznia. Sytuacja w naszym kraju ma być omawiana na wniosek Jean Claude’a Junckera. Zaniepokojenie poczynaniami rządu Szydło Unia przejawiała już wcześniej, ale dopiero skok na media publiczne wywołał aktywność unijnych oficjeli. FAZ spekuluje, że w stosunku do Polski może być użyty przepis, wymagający „konstruktywnego dialogu” z państwem, co do którego Komisja Europejska ma obawy, że występują w nim systemowe zagrożenia dla państwa prawa. UE przewiduje rozmowy z władzami takiego państwa, a jeżeli nie te reagują, wszczyna się procedurę dyscyplinującą, aż do pozbawienia prawa głosu w Unii Europejskiej.

We wspomnianym wywiadzie komisarz Oetinger wyrażał zaniepokojenie zwolnieniami dyrektorów wszystkich anten telewizji (dyrektorzy podali się do dymisji, a nie zostali zwolnieni – przyp. MW). Polityk unijny wskazał też, że niezależnym mediom potrzebne są niezależne władze, które nad nimi czuwają.

Wyraźnie widać, że pan Oettinger ostatnio nie oglądał polskiej telewizji.

Jednocześnie niemiecka gazeta, powołując się na słowa Junckera, wskazuje, że unia powinna działać w stosunku do Polski szalenie delikatnie, by nie dawać argumentów przeciwnikom integracji europejskiej. Jednocześnie wskazuje, jakimi środkami nacisku dysponuje Bruksela, gdyby polski rząd zamierzał upierać się przy swoim. UE może np. zatrzymać odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie sankcje i zgodę na subwencjonowanie górnictwa. Jak widać, ma czym dyscyplinować Polskę.

Niezależnie od tego, czy Unii uda się wystraszyć polski rząd, czy nie, przewidzieć można, że jakiekolwiek ruchy UE związane z naciskami na Polskę spowodują dalszą radykalizację środowisk nacjonalpatriotycznych i pogłębienie podziałów w polskim społeczeństwie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. I to właśnie takie wypowiedzi zachodnich polityków świadczą, jaka jest polska RZECZYWISTA pozycja w UE, a nie ta o której pisze propaganda.
  Było referendum w Szkocji – komentowano obiektywnie, bez pogróżek, Wlk. Brytania napomyka (od dawna) o wyjściu z UE – komentarze obiektywne, a nas traktują protekcjonalnie, wręcz z pogardą. Rząd jest, jaki jest, nie moja to bajka, ale jest to wybrany demokratycznie rząd podobno SUWERENNEGO państwa. Więc o co chodzi?

 2. „wysoki urzędnik” EU – razem z EU – niech się sam weźmie za pysk!!!! Zwłaszcza gościu od „gospodarki cyfrowej i SPOŁECZEŃSTWA”. Był już jeden taki gościu, nazywał się de Gucht – „załatwił” ACTA.
  A tak na marginesie, kto rządzi w tym geszefcie zwanym EU? Merkel, Junckner, Tusiu czy Soros? A może „red necks”?? A może Cameron? A może rządzi Rada Europy??? Narazie wiemy tyle tylko, że EBC drukuje Euro jak leci?? (bo ceny na akcje spadają: to oficjalne wyjaśnie Draghiego)

 3. Co to jest – duże okrągłe i nienawidzi Amerykańców?
  Prawidłowa odpowiedź: cały glob.

  1. Tak podejrzewałem że od propagandy komuszej się wariuje.
   Pis wprowadza cenzure mediów jaka była za komuny, wiadomo że na to odezwie się europa bo jesteśmy jej częścią. A was nie interesuje że teraz generał Kaczyński non stop będzie głosił kłamstwa, tylko Europa która zwraca uwagę że wolność w polsce jest zagrożona. To WON DO PUTINA, bo powtarzacie ksenofobiczną propagandę ZSRR straszny, potwornych zachód, cywilizacja zgniła i dekadencka. A w Rosji macie media dokładnie takie jak chcecie, jedyna bardziej prawdziwa od prawdy wersja na wszystko Putina, tak więc wypad do swojej Miłości kolejnej, po Stalinie.

  2. glob, nie irytuj się syfilityczna dziwko :))))))))))))) nie podoba się, to wypierdalaj robić laskę jankesom – twa mamusia będzie z ciebie dumna

 4. Czy nadal panuje świąteczna atmosfera, że autor z tytułem pojechał po bandzie? Warto zajrzeć na strony niemieckie, aby poznać, czym i jak ów niemiecki europolityk zaskarbia sobie względy wyborców. I nie ma się z czego cieszyć, że za jakieś nawet niechętnie widziane pociągnięcia jakiegokolwiek polskiego rządu ucierpią w odwecie polscy rolnicy i polscy rolnicy. I to na tym forum? I ktoś śmie się dziwić i ubolewać, że takiej lewicy wyborcy pokazali szlaban w wyborach. Dobrze, że przynajmniej w komentarzach jest inna opinia. Warto trzeźwo popatrzeć na interes kraju i tu własnymi rękoma robić porządki. Niemodne, ale już w Starej baśni pisano, jak to kończy się obca pomoc. I pisał to ze stolicy pięknej Saksonii pisarz, oskarżony wrażo o szpiegostwo. Memento!

 5. Nie bierze tylko chce wziąć i to zapewne nie w obronie naszej demokracji. Węgry miały ogólny spokój bo były względnie mało ważne więc kończyło się na machaniu rózgą i klepaniu Orbana po twarzy przy ważniejszych okazjach. Niemcy traktują Polskę jako strefę wpływów i najwyraźniej nie zamierzają odpuścić tylko że mogą się ostro przejechać. Wielka Brytania tylko czeka żeby wywinąć jakiś numer, kryzys finansowy jest daleki od zażegnania a Francja ostrzy sobie zęby aby przejąć przywództwo jak tylko zrobi się cieplej zapewne powróci też temat imigrantów. Nas i naszych sąsiadów nic nie scala równie silnie jak niechęć do niemieckiej polityki. Polacy mogą się kłócić ale gdy zobaczą że do bitki miesza się trzeci w dodatku z innego podwórka zapewne się zjednoczą. Ciekawe czy obrady z 13 stycznia będą transmitowane?

 6. „jakimi środkami nacisku dysponuje Bruksela, gdyby polski rząd zamierzał upierać się przy swoim. UE może np. zatrzymać odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie sankcje i zgodę na subwencjonowanie górnictwa. Jak widać, ma czym dyscyplinować Polskę.”

  Polska też.Może po prostu nie zapłacić składki.I tak Polska jest płatnikiem netto.

  1. Polska jak narazie, jako kraj rozwijający się, bierze z Unii więcej niż wkłada. Rozumiem że dla takich jak ty, w zadęciu z pusto-głowia miliony euro i rozwój z tym związany można wyrzucić. Tak więc zacznij tą „mądrość” od siebie, najpiew wyrzuć się z mieszkania, może na krążenie mróz pomoże bo na głowę za późno.

   Ten portal powinien nazywać się propaganda komusza pisu, bo sprawa jest na tyle poważna że my już Białorusią jesteśmy, z cenzurą mediów, wywalaniem dzienikarzy zadających niewygodne pytania, łamaniem prawa z Trybunałem, czyli właściwie nie mamy konstytucji ,bo Trybunał bada zgodność ustaw z konstytucją a teraz nie może zawetować cenzury, z punktu wolności słowa bo PiS- to nieroztrzelany bolszewizm który płacze za władzą PRL.

  2. @głąb A skąd ty masz takie wiadomości że Polska dostaje więcej niż wkłada? Usłyszałeś w TVN-ie?

  3. Przecież to powszechnie wiadomo, wszędzie o tym można się dowiedzieć, co wy buraki z jakiegoś zabitego dechami Kazachstanu jesteście?

   Wbijcie sobie do łba buraki że Polska jest krajem europejskim, a to co pokazuje PIS to stara bolszewicka sztuczka, odnosząca się do ksenofobii i na tym grała propaganda ZSRR by podpuszczać przeciwko zachodowi, zbliżając Polskę do Moskwy. Dlatego bardzo łatwo poznać że Pis to komuna, z tą antyzachodnią propagandą. A wy buraki nawet nie piśniecie że mamy cenzurę wprowadzaną a wam przeszkadza sprzeciw europy. Jak wam się nie podoba to won do Putina, gdy lewica z tego portalu wstąpi do Pisu i won do Putina.

  4. globie – mały skurwysynu – zapewne te wiadomości przekazała ci twoja mamusia obsługująca przy drodze bułgarskich Romów. jak ci tu źle, to jedź do usa – będziesz się tam czuł jak twój nieznany ojciec w schronisku dla bezdomnych psów

  5. Robicie dokładnie co Krym na Ukrainie. Ukraina chce do cywilizacji europejskiej. Krym chce do Putina i powtarzają antyzachodnią propagandę, która teraz ponownie wróciła, z czasów zimnej wojny. Tak więc wyjazd komuchy do waszej kolejnej po Stalinie miłości Putina.

  6. glob, uSSraelicka dziwko, lepiej ty wypierdalaj do usa, którym tak lubisz robić laskę

  7. Krymczanie mieli pomoc,więc sobie mogli zrobić co chcieli, a Ukraińscy faszole do tej pory zgrzytają zębami,że nie będą tam mogli palić ludzi żywcem jak w Odessie, czy gwałcić,mordować i bombardować jak w Donbasie.

   „Polska jak narazie, jako kraj rozwijający się, bierze z Unii więcej niż wkłada. Rozumiem że dla takich jak ty, w zadęciu z pusto-głowia miliony euro i rozwój z tym związany można wyrzucić” – gadu gadu,gadu – może lepiej zajrzyj do odpowiednich statystyk i artykułów dziadu ?
   http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-platnikiem-netto-w-ue-w-2016-r,220,0,1976796.html
   są i tacy,którzy twierdzą,że de facto jesteśmy płatnikiem netto od samego początku tego interesu:
   http://ruch-obywatelski.com/pieniadze/polska-musi-wyjsc-z-unii-jak-najszybciej-poniewaz-juz-do-niej-mocno-doplaca/
   http://firmus.piett.salon24.pl/73131,polska-jest-juz-platnikiem-netto-do-kasy-ue

   No tak !

   „Ten portal powinien nazywać się propaganda komusza pisu” – no daj spokój.Po prostu redakcja swoje,my prości ludzie swoje. Jak oni są PiSowcami czy „propisowscy” to ja szukam sukienki i idę mszę odprawiać.Po łacinie i w obrządku koptyjskim XD (a ja tych kruków i ich pingwinów nie lubię,naprawdę nie lubię)

   Mogą oczywiście ocenzurować,ale oni przecież są nową lewicą i nową jakością przynajmniej według siebie- pięknie by wyglądali gdyby cenzurowali niczym za czasów Stalina… Więc wszystkich nas nie skasują. Sumienie by redakcję gryzło. A tak… zapomniałem,że taki neoliberał jak glob-cio mógł już zapomnieć,co to słowo znaczy… Jak reszta neoliberałów zresztą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosyjscy komuniści: fałszowaliście wybory

Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji jest zdania, że rezultaty ostatnich wyborów parl…