W kolejnym głosowaniu reprezentantów państw Unii Europejskiej w Brukseli wspólnota przedłużyła o kolejne 5 lat licencję na używanie herbicydów na bazie glifosatu, uznanego przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za „prawdopodobnie rakotwórczy”. Wielkim wygranym jest amerykański koncern Monsanto, który skomercjalizował glifosat pod nazwą Roundup.

Obecna licencja na glifosat wygasa 15 grudnia. Dzięki dość nieprzewidzianemu przebiegowi głosowania znalazła się tzw. kwalifikowana większość państw Unii (tzn. obejmująca 65 proc. ludności UE), która pozwala przedłużyć licencję bez perspektywy wyeliminowania kontrowersyjnej substancji z użycia w europejskim rolnictwie. W ostatnim, nierozstrzygającym głosowaniu 10 listopada Niemcy i Polska wstrzymały się od głosu. Tym razem głosowały za przedłużeniem licencji.

Przeważającym elementem stała się publikacja w Stanach Zjednoczonych – na kilka dni przed decydującym głosowaniem – wyników wieloletnich badań wpływu glifosatu na zachorowalność na niektóre postaci raka, według których glifosat jest w zasadzie nieszkodliwy. To badanie ma tę przewagę nad innymi tego typu badaniami amerykańskimi, że nie było finansowane przez Monsanto, firmę czerpiącą zyski z Roundupu.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem przy Światowej Organizacji Zdrowia, która w 2015 r. zakwalifikowała glifosat jako potencjalnie niebezpieczny, twierdzi, że uwzględniła w swoim orzeczeniu poprzednie wyniki tych samych badań ekipy naukowej, która ogłosiła właśnie swe finalne wnioski, i że jej zdaniem procedura badawcza Amerykanów nie była prawidłowa. Niemcy zdecydowały jednak, że licencję należy przedłużyć, tym bardziej, że według wyników ostatnich rokowań, utworzenie koalicji rządowej może obyć się bez uczestnictwa Zielonych.

Przeciw decyzji Unii protestują organizacje konsumenckie, ekologiczne i stowarzyszenia do walki z rakiem. Np. Foodwatch i Liga Przeciw Rakowi ogłosiły, że „Przyznając dodatkowe lata licencji Monsanto, Bayerowi i innym producentom, Unia Europejska jednym ruchem ręki zlekceważyła zasadę ostrożności wobec substancji potencjalnie zagrażających zdrowiu, jak i głosy milionów europejskich obywateli, którzy nie chcą już najbardziej kontrowersyjnego herbicydu na świecie”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Glifosat jest produkowany przez nasz krajowy Ciech-Sarzyna i tysiące innych firm, a wy sie uczepili Monsanto…

  2. Prawda zwyciężyła, a wiarygodny artykuł, nie sponsorowany przez producenta smakołyku to żelazny argument. Pozostaje oczekiwać, że bez żadnego szowinizmu i innych anty-, dla szefów państw stwierdzających dobroczynność produktu zostanie zarezerwowany specjalny zestaw z żywnością zawierają nieszkodliwy produkt. I bez żadnych sugestii, że poświęcają się dla reklamy. po prostu własnym przykładem pokażą, jak dbać o zdrowie. Metoda szczególnie polecana w czasie wizyt dyplomatycznych dla owych entuzjastów zdrowego życia.

  3. Jakie Monsanto do cholery?
    Bayer drodzy redaktorzy Bayer.
    ,,Bayer przejmie Monsanto. Powstanie gigant

    Bayer, niemiecki koncern farmaceutyczny, przejmie amerykańską firmę Monsanto działającą w branży biotechnologicznej. Fuzja jest warta 66 mld dolarów – to o 4 mld więcej od pierwotnej oferty.”
    Teraz dotarło do pustych głów jakimi to ,,demokratycznymi mechanizmami” rządzi się UNIA?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…