Ostatni raport na podstawie badań UNICEF wiedzie do przerażającej konstatacji: aż 75 procent migrantów w wieku 15-17 lat samodzielnie podjęło decyzję o ryzykownej podróży do Europy. Często wiązało się to z ucieczką z domu.

fot. pixabay.com/ dassel

– Po raz pierwszy badanie pokazuje, że istnieje zdecydowanie więcej przyczyn, które popychają młodych ludzi do opuszczenia swoich domów, niż myśleliśmy – skomentowała raport Afshan Khan, dyrektor regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Okazuje się, że młodzi migranci decydują się opuścić domy z powodu panującej w nich przemocy, nędzy i skutków zmian klimatycznych. Co piąta dziewczynka ucieka, nie chcąc być zmuszona do wczesnego małżeństwa. W pierwszym półroczu 2017 do Włoch przybyło 12 tysięcy młodych migrantów, którzy podróżowali bez żadnego opiekuna. Według UNICEF dzieci stanowią ponad połowę wszystkich migrantów z rejonu Afryki Środkowej i Zachodniej (7 mln).

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji zatrzymała w tym samym czasie w Libii około 20 tysięcy migrantów, wśród nich dzieci i młodzież. Wspominają pobyt w Libii gorzej niż samą ucieczkę ze swoich krajów pochodzenia (najczęściej krajów Afryki Subsaharyjskiej) – 47 proc. zostało porwanych dla okupu, 23 proc. aresztowano bez podania powodu. Wśród zatrzymanych nieletnich migrantów były nawet dzieci z Bangladeszu.

Badanie UNICEF oparto na wywiadach z 850 migrantami we Włoszech i Grecji w wieku 15-17 lat.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

,,Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka” – czy to koniec Zjednoczonej Prawicy?

Wczoraj szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu neg…