Stowarzyszenie, odpowiadające za 95 proc. produkcji jaj w USA ogłosiło, że zrzeszone w nim firmy zaprzestaną procederu mielenia kurcząt płci męskiej.

Już wkrótce masowa śmierć kogucików odejdzie w niepamięć? fot. wikimedia commons
Już wkrótce masowa śmierć kogucików odejdzie w niepamięć? fot. wikimedia commons

Okrutna praktyka mielenia bądź zagazowywania kogucików po wykluciu może zostać przerwana dzięki wprowadzeniu nowych technologii, pozwalających przed wykluciem sprawdzić płeć kurczaka. Na zmiany respektujące prawa zwierząt naciskała od lat organizacja The Humane League. W końcu udało jej się przekonać amerykańskich producentów jajek, że bardziej humanitarnie jest nie dopuścić do wyklucia ani jednego niepotrzebnego ptaka.

W okrutny sposób w przemyśle jajecznym ginie nawet 200 milionów istnień rocznie. Producenci zrzeszeni w United Egg Producers zapowiedzieli, że wdrożą całkowicie nową technologię do końca 2020 roku. Jaja, z których potencjalnie miałyby wykluć się koguciki, wykorzystywane będą do produkcji szczepionek lub jako składnik karm dla zwierząt domowych.

W Polsce kurczęta płci męskiej zabijane są zwykle za pomocą dwutlenku węgla. Nad zmianami, mającymi pomóc określić płeć ptaka jeszcze przed wykluciem, od kilku lat pracowali naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku. W 9 (na 21) dni inkubacji z jajka pobiera się próbkę materiału przez mikroskopijny otwór w skorupce. Na tej podstawie określa się płeć. Niemcy mają szansę wdrożyć mechanizm już w 2017 roku. Są pod tym względem liderem rynku europejskiego. Koncern Unilever jako pierwszy w Europie zaczął wywierać naciski na swoich dostawców, by nowe technologie systematycznie wdrażali. Rozwiązanie to jest również korzystne dla samego przemysłu – pomoże oszczędzić pieniądze, wydawane do tej pory na ogrzewanie „zbędnych” jaj.

Organizacje prozwierzęce doceniają fakt, że producenci chcą zaprzestać utylizowania żywych zwierząt, choć są zgodni co do tego, że przemysł jajeczny nadal jest okrutny wobec niosek, których los nie ulegnie poprawie. Jest to jednak mały krok w walce o pełnię praw zwierząt.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polacy popierają protest medyków. Z pewnym zastrzeżeniem

W sprawie protestu medyków pojawił się kolejny sondaż. Komentatorzy twierdzą, że świadczy …