We Włoszech rozpoczął się proces 35-letniej Niemki, która na pokładach statków ratowniczych, jak Sea-Watch 3 i Iuventa, należących do organizacji humanitarnych, jako kapitan przyczyniła się do uratowania setek ludzi tonących w Morzu Śródziemnym. Pia Klemp jest oskarżona o „wspólnictwo w organizowaniu nielegalnej imigracji” za co jej grozi nawet 20 lat więzienia. Powstała europejska petycja w jej obronie.

Morze Śródziemne, 2018. pixabay

Pia Klemp, jeśli zostanie skazana, będzie musiała też zapłacić karę za ratowania: 15 tys. euro za jedną ocaloną osobę. Według oskarżenia, była wspólniczką libijskich przemytników wysyłających migrantów do Europy za pieniądze. Kobieta zaprzecza, by kiedykolwiek współpracowała z przemytnikami. Proces nazywa „pokazowym” i „politycznym”. Jest sympatyczką lewicowej partii Die Linke.

Prasa włoska ujawniła w ostatnich miesiącach, że Klemp była śledzona od 2016 r. Jej statek był na podsłuchu. Kontrolowano też wszystkie telefony i komputery załogi, byli policyjni informatorzy na innych statkach. Działo się to za rządów Paolo Gentiloniego z socjal-liberalnej Partii Demokratycznej. Droga do kryminalizacji ratowania życia została otwarta na długo przed dojściem do władzy partii otwarcie anty-imigranckich.

Na Change.org pojawiła się petycja w obronie Klemp, według której powinna ona zostać raczej uhonorowana za swe czyny, niż potępiona i skazana. Urodzona w Bonn biolog zaczynała swą morską karierę w Japonii, gdzie zajmowała się lokalnymi ekosystemami, szczególnie ochroną wielorybów. Na Morzu Śródziemnym pojawiła się wraz z falą migrantów, by im pomóc. Kapitan Klemp ma zamiar – w razie skazania – odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Coraz więcej w nas strachu i agresji. Szukamy wrogów, by skanalizowac swoje frustracje. Pieniny się, chcemy kar za wszystko i dla wszystkich. Jak w średniowieczu, cieszymy się kiedy inni ludzie są skazywani. Moze jeszcze egzekucje publiczne zaczniemy wprowadzać? Wzywamy innych od głupków, tak jakby nie można być głupim. Wszyscy muszą być mądrzy jak piszący i wyzywajacy. Cos sie z nami, ludzmi porobiło.

  2. Widzę że rozumienie zasad na jakich działa państwo – przerasta Twoją zdolność percepcji.
    A szkoda.
    Jeżeli jednak nie lubisz płacenia podatków – to wyjedź sobie gdzieś w diabły do San Escobar czy inną wyspę wielkanocną… Zaraz… tam chyba tez trzeba płacić…

  3. Skorpsionie, też powinieneś z nią kiblować. Płacisz podatki, a więc utrzymujesz nielegalnych imigrantów dostających się do naszego kraju. Tych, którzy się dają złapać.

  4. W tej sprawie powinni się zgodzić lewicowcy i Kościoły chrześcijańskie – życie człowieka jest najważniejsze i należy go bronić, niezależnie od koloru skóry, języka czy innych cech różnicujących.

    1. Faktem jest, że ludzie zawsze rywalizowali, rywalizują i nadal będą o róże dobra, uzyskanie przewagi, rządzenie innymi. O życiu człowieka na ogół najczęściej mówiono i nie ma znaczenia czy lewica, czy kościoły. Prócz tego jest prawo i gra interesów. W pewnym momencie Ci, którzy na masowej migracji chcieli dobrze zarobić(więcej rąk do pracy- niższe pensje i wyzysk, oraz więcej pieniędzy dla korporacji, ”januszy biznesu”),zobaczyli, że nie tylko finansowe, ale i polityczne koszty polityki migracyjnej mogą doprowadzić do utraty władzy. Wzrost poparcia dla ”populistów” zmusił establishment do zmiany postępowania i tyle. Niech sobie i ta kobieta sympatyzuje z Die Linke, jeśli jednak zarzuty są prawdziwe to pewnie pójdzie do więzienia.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica: rząd powinien zorganizować produkcję szczepionki w Polsce. Nie zrobił jednak nic w tym kierunku

Mocne słowa krytyki przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przedstawiciele parlame…