Osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe mogą być izolowane nawet do 2021 r. – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Niemiecka polityk stwierdziła również, że nie warto robić planów wakacyjnych.

– Nikt nie jest w stanie w wiarygodny sposób przewidzieć, co będzie się działo w lipcu i sierpniu – stwierdziła w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” opublikowanym 12 kwietnia.

W poprzednich dniach media w Europie publikowały nieco bardziej optymistyczne doniesienia związane z koronawirusem. Spłaszczenie krzywej wzrostu liczby zachorowań ogłosiły Słowenia i Austria. Oba kraje zasugerowały, że w tej sytuacji zaczną powoli wycofywać nałożone na obywateli ograniczenia. Wypowiedź Ursuli von der Leyen tonuje nastroje. Niemiecki rząd zamierza po świętach również zastanowić się, jak powoli rozkręcać gospodarkę; w tym samym czasie niemiecki Instytut Kocha spodziewa się trwania epidemii do końca roku.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Niestety przywódcy unijni jak zwykle oderwani od rzeczywistości. Kilka krajów już po świętach rozpoczyna powrót to normalności. W części krajów jest wyraźne i czytelne załamanie fali zachorowań, i widoczna dawno minięta górka (np. we Włoszech, tak! Niemczech, Hiszpanii) kto nie wierzy niech zerknie na wykresy. A przywódcy – dalej plotą swoje.

 2. Biorąc pod uwagę zależną od wieku zachorowalność w wyniku infekcji COVID-19 koncentrowanie się na seniorach i osobach chorych trzeba było wprowadzić od samego początku, unikając histerii i zapaści ekonomicznej.

  Głos rozsądku powoli się przebija, np. w rozmowie z dr Pawłem Grzesiowskim medonet.pl („Kontrowersje wokół masek, druga fala zachorowań i ozdrowieńcy.”) padają takie stwierdzenie:

  „Pamiętajmy, że maski bawełniane właściwie nie zatrzymują wirusa. Oczywiście one zakładane przez osoby w kontaktach międzyludzkich zmniejszają ilość wydychanego aerozolu, niemniej jednak to nie są maski filtrujące. Gdybyśmy przyjęli, że maski z filtrem HEPA dają 100 proc. ochrony, to maska z bawełny daje 1 proc. (…) Jeśli będziemy oddychać przez maseczkę zbyt długo, to stanie się wilgotna, nasiąknie parą wodną i śliną. Taka maska powinna być wyprana w temperaturze co najmniej 60 stopni, inaczej będzie stanowiła wręcz źródło zakażeń. Maski jednorazowe powinny być wyrzucane po kilkunastu minutach noszenia, ale problem polega na tym, że ludzie chodzą w nich przez 8–10 godzin. Takie maski stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.”

  Dr Grzesiowski uważa, że jeśli modele matematyczne kreślone w tej chwili przez epidemiologów są słuszne, to pierwsza fala zachorowań skończy się mniej więcej po 3–4 miesiącach od pierwszego potwierdzonego przypadku (czyli pod koniec czerwca). „Potem mamy okres około 3, 4, 5 miesięcy i zaczyna się druga fala. Ona zwykle przychodzi już wtedy sezonowo, czyli moglibyśmy się spodziewać np. w październiku powrotu wirusa i znów 3–4 miesięcy aktywności i dużej liczby zachorowań. To oczywiście zależy od tego, jak dużo osób zachoruje w pierwszym sezonie. Jeśli w pierwszym sezonie zachoruje 50 proc. populacji ludzkiej, to wirus będzie miał znacznie trudniejsze zadanie niż przy pierwszym rzucie, natomiast jeśli w pierwszym rzucie zachoruje 20–30 proc. populacji, to ta druga fala może być znacznie większa niż pierwsza.”

  „…Na ten moment nie mamy żadnych przesłanek epidemiologicznych, ażeby sądzić, że zarażamy się kilkakrotnie.”

  „To, co dzieje się w szpitalach i w domach opieki społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych, to jest w tej chwili nasz naczelny problem, ponieważ tych ludzi nie można izolować, nie można zostawić w domach. Oni są w swoich domach, zdani na opiekę osób trzecich. (…) (…) wszystkie środki powinny być skierowane na zapobieganie zakażeniom wewnątrz tych instytucji.”

  Mówiąc w skrócie szczelna wobec seniorów strategia szwedzka, zapobiegająca zapaści służby zdrowia, wynikającej z izolowania totalnego.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protesty w obronie Pablo Hasela nie gasną: zamieszki w Barcelonie, symboliczny sprzeciw w Warszawie

Nie gasną protesty w obronie Pablo Hasela, katalońskiego rapera skazanego na więzienie za …