Założyciel portalu Wikileaks, Julian Assange ujawnił, że Stany Zjednoczone planowały obalenie syryjskiego rządu jeszcze przed wybuchem wojny domowej w tym kraju. Powołał się na korespondencje wysyłane przez radcę ambasady USA w Damaszku Williama Roebucka, gdzie mowa jest o takich właśnie planach.

Twórca WikiLeaks Julian Assange / wikipedia commons
Twórca WikiLeaks Julian Assange / wikipedia commons

Roebuck pełnił tę funkcję w latach 2004-2007 – co świadczy o tym, że USA już od dawna miały zamiar pozbawić władzy prezydenta Baszara al-Asada. Natomiast o tym, że Asad powinien ustąpić, prezydent Barack Obama powiedział publicznie dopiero w sierpniu 2011 r.

Amerykański dziennikarz śledczy Wayne Madsen w rozmowie na irańskim portalu Press TV potwierdza ujawnione przez Assange’a fakty, dodając, że nie stanowią one niespodzianki. Przypomniał, że emerytowany amerykański generał Wesley Clarke wspominał o opracowanej wkrótce po zamachu z 11 września przez Pentagon liście krajów, których rządy należałoby usunąć. Oprócz Syrii znalazły się na niej również takie państwa, jak Irak, Libia i Sudan. Jak do tej pory „zadanie” to zostało wykonane w 75 procentach. Do odstrzału pozostał już tylko Sudan.

Jak podkreśla Madsen, z państwami tymi Stany Zjednoczone cały czas utrzymywały stosunki dyplomatyczne. Zatem – twierdzi Madsen – „nie ma żadnej gwarancji, że USA będą wystrzegać się podejmowania ostrych środków przeciwko uznanym przez siebie rządom”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Na stronie głównej są przyciski stron od 1 do 42, ale nie da się wejść na stronę inną niż pierwsza. To się dzieje na wszystkich popularnych przeglądarkach od momentu jak czytam na ten portalu (ok pół roku). Czy naprawdę admini nie mają zamiaru nic z tym zrobić? Czy naprawdę nikt tego nie zgłosił przez tyle czasu?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…