Podczas gdy miliony Amerykanów straciło pracę w wyniku pandemii, miliarderzy obłowili się na niej jak nigdy dotąd. Nigdy w historii USA nierówności społeczne nie były tak wielkie i destrukcyjne. Trwa orgia bogactwa nielicznych w morzu cierpienia milionów biedaków, którzy zbuntowali się ostatnio przeciwko policyjno-systemowej przemocy ze strony państwa po morderstwie George’a Floyda.

Tylko w trakcie ostatnich trzech miesięcy pandemii COVID-19 amerykańscy miliarderzy zarobili 584 miliardy dolarów – głosi raport Instytutu Studiów Polityki (Institute for Policy Studies, IPS) oraz Amerykanów za Sprawiedliwością Podatkową (Americans for Tax Fairness, ATF). Znaczną część tej kwoty (101,7 miliarda dolarów) zgarnęło pięciu największych krezusów: Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett i Larry Ellison. Dwunastu miliarderów-szczęśliwców w okresie od 18 marca do 17 czerwca powiększyło swój majątek dwukrotnie.

W tym samym czasie 45 milionów Amerykanów straciło pracę. Wielu z nich straciło również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Zagrożonych utratą ubezpieczenia zdrowotnego zapewnianego przez pracodawcę jest kolejnych 27 milionów Amerykanów. W najgorszym położeniu są Afroamerykanie i Latynosi, kobiety, nisko opłacani pracownicy oraz osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin.

„600 amerykańskich miliarderów zarobiło w ciągu trzech ostatnich miesięcy więcej niż wynoszą potrzeby budżetowe USA, aby świadczyć usługi publiczne dla 330-milionowego społeczeństwa” – stwierdził Frank Clemente, dyrektor wykonawczy Americans for Tax Fairness.

„Ich bogactwo wzrosło dwa razy więcej niż wynoszą koszty wypłaty przez rząd federalny jednorazowych czeków dla ponad 150 milionom Amerykanów. Ta orgia bogactwa pokazuje, jak fundamentalnie wadliwy jest nasz system gospodarczy” – dodał Clemente.

Jego zdaniem nierówności są tak drastyczne, że nie da się ich więcej utrzymywać. „Nasze społeczeństwo drastycznie musi się zmienić”.

Od 18 marca, kiedy w Stanach Zjednoczonych nastąpił lockdown, łączne bogactwo amerykańskich miliarderów wzrosło z 2,948 bilionów do 3,531 bilionów dolarów.

„W tym samym okresie na COVID-19 zachorowało prawie 2,1 miliona Amerykanów, z czego 118 000 z jego powodu zmarło” – zauważa raport.

IPS to postępowy think tank, który od 2015 roku publikuje coroczne raporty na temat zamożności amerykańskich miliarderów. Od maja 2020 roku IPS zaczął publikować je co dwa tygodnie, widząc jak szybko rośnie bogactwo oligarchów w obliczu pandemii.

„Gwałtowny wzrost bogactwa miliarderów i ich spekulacje w okresie pandemii podważają jedność i solidarność, których naród amerykański będzie potrzebował, by wspólnie wzrastać, a nie dzielić się jeszcze bardziej” – stwierdził Chuck Collins, dyrektor wykonawczy programu Institute for Police Studies ds. nierówności.

Nic nie wskazuje na to, by bogaci chcieli go posłuchać i podzielić się z biednymi, choćby to były tylko „okruchy z pańskiego stołu”. Protestujący po śmierci George’a Floyda Amerykanie dobrze o tym wiedzą. Dlatego ich wystąpienia są tak masowe i gwałtowne.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Nic nie wskazuje na to, by bogaci chcieli go posłuchać i podzielić się z biednymi, choćby to były tylko „okruchy z pańskiego stołu”. Protestujący po śmierci George’a Floyda Amerykanie dobrze o tym wiedzą. Dlatego ich wystąpienia są tak masowe i gwałtowne…”,

    dowodząc tym samym swojego przywiązania do wartości wschodnich, a nie zachodnich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…