Site icon Portal informacyjny STRAJK

USA: policjant potraktował paralizatorem 11-letnią dziewczynkę

Donesha Gowdy, ofiara przemocy policjanta, dziś 12-letnia, fot. Facebook

Razem z dwiema koleżankami 11-latka z Cincinnati ukradła ze sklepu przekąski za 53 dolary. Dostała paralizatorem, ponieważ zaczęła uciekać – ale też dlatego, że jest czarnoskóra, z czym zdradził się sam policjant. Śledztwo wewnętrzne przejęło FBI, a oficer-przemocowiec został zawieszony.

Wszystko działo się wieczorem 6 września 2018. „Kochanie, teraz już wiesz, czemu nie ma sklepów spożywczych wśród czarnej społeczności” – miał powiedzieć z dumą 55-letni Kevin Brown, policjant, który dorabiał jako ochroniarz marketu Kroger, zaraz po tym, jak wycelował paralizator w plecy dziewczynki. Złapał przy wyjściu trzy nastolatki, które ukradły słodycze i chrupki warte około 50 dolarów. Dwie z nich posłuchały, kiedy kazał im się zatrzymać, ale 11-letnia Donesha Gowdy zaczęła uciekać. Kiedy została trafiona paralizatorem, straciła przytomność na parkingu przed sklepem.

Policja podjęła wewnętrzne śledztwo w sprawie nadużycia siły. Miasto wypłaciło matce dziewczynki, Donnie Gowdy, 240 tys. dolarów. Rodzina znajduje się pod dozorem kuratora, który ma dopilnować, czy środki zostaną wydane właściwie, na rzeczywiste potrzeby rodziny.

Komendant, który był bezpośrednim przełożonym policjanta rasisty, potwierdził, że Kevin Brown dostał od niego już wcześniej trzy upomnienia. Jednak stanowy komendant nadzorujący pracę policji z Cincinnati nie był zachwycony, kiedy do sprawy wmieszało się FBI. Uznał to za działanie polityczne i próbę zdyskredytowania funkcjonariuszy.

Rzeczniczka policji Tiffany Hardy zapewniła, że współpracuje ze śledczymi federalnymi, jednak nie chciała zdradzać żadnych szczegółów dotyczących śledztwa. Zadeklarowała jedynie, że przełożeni Browna potępiają bezzasadne użycie przemocy i towarzyszący jej rasistowski kontekst.

25 stycznia komisariat wydał wewnętrzny dokument, w którym kategorycznie zabroniono funkcjonariuszom używania paralizatora wobec dzieci, młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży oraz osób ze sztucznymi rozrusznikami serca (o ile dysponują wiedzą na ten temat).

Exit mobile version