Jak donosi brytyjski Morning Star, czwórka policjantów z Minneapolis (Minnesota), która brała udział w zamordowaniu 46-letniego George’a Floyda, stosowała metody nauczane przez izraelskich wojskowych w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o mocno kontrowersyjne techniki zatrzymań, szeroko stosowane w celu terroryzowania Palestyńczyków na terytoriach okupowanych.

Zatrzymanie i bicie na Zachodnim Brzegu Jordanu. facebook

Co najmniej setka policjantów z Minnesoty dwukrotnie przeszła przeszkolenie z zakresu sposobów zatrzymań i „technik antyterrorystycznych”. Wykłady były organizowane przez konsulat izraelskiego reżimu apartheidu w Chicago i amerykańską policję federalną FBI, z udziałem policjantów i wojskowych państwa żydowskiego. Według wicekonsula Shahara Arieli, szkolenia pozwoliły „najlepszym zawodowcom izraelskiej policji” podzielić się swymi doświadczeniami z ich amerykańskimi odpowiednikami.

Na razie nie jest jasne, czy czwórka oskarżonych brała bezpośredni udział w tych szkoleniach, lecz metoda, którą zastosowali, by zabić George’a Floyda należy do typowych technik izraelskich. Przypomnijmy, że skuty Floyd, który nie stawiał żadnego oporu, został powalony na ziemię przy samochodzie, do którego miał zostać zaprowadzony, i zaduszony przez policjanta Dereka Chauvina, podczas gdy dwóch innych naciskało na jego plecy. Afroamerykanin był podejrzany o próbę zrobienia zakupów za fałszywy banknot 20-dolarowy.

Okupowana Jerozolima. palinfo

Neta Golan, współzałożyciel Międzynarodowego Ruchu Solidarności (ISM), zwrócił uwagę, że liczni żołnierze izraelscy zaczęli używać takiej techniki zatrzymań (nacisk na plecy i szczególnie szyję) od ok. 2006 r. na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izraelczycy dodatkowo wyłamują zatrzymanym palce, a szkolenia z „kontroli tłumu” sprzedali już do kilku krajów, jak USA, Sudan, czy Brazylia. Organizacja Amnesty International ustaliła, że na szkolenia do Izraela wysyłano setki policjantów z m.in. Florydy, Arizony, Connecticut, Nowego Jorku, Massachusetts, Karoliny Północnej i Waszyngtonu.

Zachodni Brzeg Jordanu. facebook

Większość z tych wyjazdów była finansowana przez podatników amerykańskich, lecz izraelskie szkolenia dla wyższych oficerów były opłacane przez organizacje żydowskie w Stanach, jak Anti-Defamation League, American Jewish Committee i Jewish Institute for National Security Affairs. W większości krajów świata nauczane techniki są nielegalne, gdyż bardzo niebezpieczne. W Palestynie, jeśli nie kończą się śmiercią, powodują np. złamanie kręgów szyjnych. Potępiają je wszystkie organizacje obrony praw ludzkich.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niezły instruktaż. A nasi znowu pominięci. Przecież to w 2006 roku Prezydent Kaczyński oferował tysiącami polskie obywatelstwo, które tak ładnie dziś sprawdza się po latach. I nikt mu nie powiedział, że i nasi mogą sie podszkolić
    A co do technik i szkolenia, w ubiegłym wieku, ze dwadzieścia parę lat temu, rozmawialłm z pierwszym polskim policjantem szkolonym w USA. W jednym ze znanych ze sprawnej opieki nad mieszkańcami policji wysłuchał prostej instrukcji: pierwszy w potylicę i dwa w górę. Niestety. Nie przeniósl wzorów i odszedł z polskiej policji. I tak nadal nasi są niedouczeni. Ino na brykające nóżki potrafią patrzeć z lubością, ale wynoszą tylko chudszych. Jednak, aby zostawić promyk nadziei, jest grupa, zwana mlode wilki, ktora staruszkowi nie przepusci.Tak, że jakas pociecha pozostaje, że „damy radę'.

  2. To są techniki obezwładniania stosowane przez AT. Powszechnie i na całym świecie. W Izraelu, gdzie trwa stan wojny od sześćdziesięciolecia, są stosowane przez wszystkie służby i wszędzie.
    W USA problem leży gdzie indziej. Powszechny dostęp do broni i wszechobecne gangi, które uzbrojone są po zęby, (to że bywają to zęby mleczne – to już inna śpiewka). Gliniarz musi być skuteczny, a przede wszystkim nie ryzykować, że zatrzymany będzie miał najmniejszą okazję, aby dźgnąć go nożem, postrzelić…
    Po piętnastu latach służby można łatwo zatracić odruchy współczucia i traktować każdego brutalnie – BO TAK PO PROSTU JEST BEZPIECZNIEJ! Tu się kłania brak okresowej oceny psychologicznej, a także właściwej pomocy dla tych którym ,,kompas” się rozjechał. BO TO WYMAGA NAKŁADÓW! A kapitalizm nie jest po to aby do czegoś tam dokładać (no chyba że w imię Zysku).

    1. W jednym z amerykańskich filmów, babka mordercy mówi znamienne słowa: przecież te wszystkie dzieciaki z narkotykami nają pistolety. Wystarczy popatrzeć, jak amerykańska rzeczywistość odbiega na filmach. Wczoraj oglądalem film „Ali”, znakomicie pokazany bieg przez slumsy. Wstrząsający „american dream” Nie dla wszystkich.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…