USA, jeden z bezpośrednich sprawców krwawego chaosu w krajach arabskich, ogłosiły zamiar dotrzymania wciąż niezrealizowanej obietnicy z września 2015 r.

www.flickr.com/photos/marcnozel/
Barack Obama

Do końca tego roku ma się w Stanach Zjednoczonych pojawić 10 tysięcy syryjskich uchodźców. Zapowiedział to prezydent Barack Obama na spotkaniu ze studentami dziennikarstwa w Białym Domu.

– Naszym celem jest przekonanie Kongresu oraz społeczeństwa, że przyjęcie uchodźców jest słusznym krokiem. Wierzę, że uda się nam to zrealizować przed końcem tego roku kalendarzowego – powiedział prezydent USA.

Jednocześnie Barack Obama podkreślił, że dokona tego, niezależnie od głosów krytyki i opóźnień. Rządowa administracja uprzedzała, że przyjęcie takiej liczby uchodźców będzie kosztowało amerykańskiego podatnika zwiększenie wydatków publicznych koniecznych do zatrudnienia kolejnych urzędników, którzy  poza analizowaniem wniosków azylowych, będą musieli zadbać o wyeliminowanie osób związanych z Państwem Islamskim.

Opóźnienia istotnie są dość znaczne, bo od złożenia prezydenckiej obietnicy upłynęło ponad półtora roku, a do marca bieżącego roku do USA trafiło jedynie 1285 Syryjczyków. Zaś co do krytyki, to prezydent miał zapewne na myśli sprzeciw 30 gubernatorów wywodzących  z Partii Republikańskiej, którzy  jednoznacznie zapowiedzieli, że kierowane przez nich stany nie przyjmą syryjskich uchodźców. Republikański gubernator New Jersey Chris Christie powiedział w jednym z radiowych wywiadów, że na teren swojego stanu nie wpuściłby nawet syryjskich sierot poniżej 5 roku życia.  Zdecydowanie antyimigranckie stanowisko  wyraził również ubiegający się o  nominacje Partii Republikańskiej Donald Trump.

Prawo amerykańskie jest jednak tak skonstruowane, że gubernatorzy nie są w stanie zakazać osiedlania się uchodźców na podległych im terenach i zabronić korzystania z federalnych funduszy przeznaczonych na ten cel.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rosja: Putin głosi „wartości rodzinne” i zapowiada duże wydatki

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Rosji, prezydent Władimir Putin zapowiedział…