Stany Zjednoczone oficjalnie pochwaliły się na piśmie, że to one destabilizują Wenezuelę przy pomocy Juana Guaido i rujnują gospodarkę tego kraju. Potem kompromitujący dokument „odpublikowano” zanim samozwaniec wezwał wenezuelskie wojsko do buntu przeciwko prezydentowi Maduro.

Niezależny amerykański outlet dziennikarski dotarł do kopii dokumentu sygnowanego przez Departament Stanu USA, który został oficjalnie opublikowany w sieci 24 kwietnia, lecz potem szybko zdjęty ze strony. Amerykańska dyplomacja uświadomiła sobie najprawdopodobniej, że zawarte w nim informacje kompromitują ich człowieka, Juana Guaido, w sytuacji planowanego przez niego przewrotu wojskowego w Wenezueli, którego nieudana próba miała miejsce 30 kwietnia.

Dokument nie pozostawia wątpliwości, co do roli Stanów Zjednoczonych w obecnym kryzysie politycznym w Wenezueli. Zawiera on część zatytułowaną “Kluczowe osiągnięcia w 2019 r.”, opisującą sukcesy dyplomatów USA w destabilizowaniu kraju rządzonego przez prezydenta Maduro. Pierwszym z wymienionych punktów jest ogłoszenie się przez Juana Giaudo tymczasowym prezydentem kraju. W dalszej kolejności wymienione jest poparcie szeregu krajów udzielone uzurpatorowi. Stany Zjednoczone przyznały się tym samym, że Guaido to część ich planu odzyskania kontroli nad Wenezuelą, którą utraciły dwie dekady temu po dojściu Hugo Chaveza do władzy. Kompromitujący dokument musiał zniknąć z oficjalnej strony Departamentu Stanu, zanim Guaido wezwał 30 kwietnia do buntu wojskowego przeciwko Maduro.

Podsumowanie dokonań dyplomacji USA zawiera też opis ciosów gospodarczych, które rząd Donalda Trumpa zadał Wenezueli. Głównie chodzi o odcięcie rządu Maduro od zagranicznych aktywów finansowych, co uniemożliwiło administracji udział w handlu zagranicznym, a więc wydobycie i sprzedaż ropy naftowej, od której zależy gospodarka kraju. Amerykanie otwarcie chełpią się, że doprowadzili do spadku produkcji ropy w Wenezueli do poziomu 736 tys. baryłek dziennie.

Oznacza to tym samym, że gabinet Trumpa celowo sieje chaos gospodarczy w południowoamerykańskim kraju, pogłębiając jedynie cierpienia ludności, a jednocześnie oskarża o to Maduro. Powstał też niedawno raport autorstwa niezależnego ośrodka Center for Economic Policy and Research, który dowodzi, że sankcje gospodarcze zastosowane przez USA wobec Wenezueli w latach 2017-2018 na skutek paraliżu zdolności handlowych rządu doprowadziły do śmierci 40 tys. mieszkańców. Rząd odpowiada bowiem w ogromnym stopniu za zaopatrzenie służby zdrowia w leki, a ubogich obywateli w subsydiowaną żywność.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Przecież to wiadome od początku. Wojna o zasoby – chyba to pojęcie nie jest wam obce?
  Kontrola nad możliwie dużą częścią paliw kopalnych, metali rzadkich czy strategicznych pozwala na dyktat mniejszym państwom.
  Poza tym – KTOŚ MUSI ZAPŁACIĆ ZA AMERYKAŃSKIE WOJNY!
  I w żadnym wypadku nie będą to USA. Zapłacą idioci z byłych demoludów i UE. Polska pierwsza ustawia się w kolejce dzierżąc w łapce drobne dwa miliardy dolków…

  1. Koklego Skorpsionie, nie Pokska, a sprzedajne i włazi..upne polskie władze (które ciemny naród wybiera)

  2. @ NIKT.
   Polska zapłaci – dokładnie o tym mówiłem. I takie stanowisko podtrzymuję. Władze – tylko decydują.
   Płaci – ZAWSZE OBYWATEL.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…