Wrze w lokalnych mediach po wypowiedzi republikańskiego kandydata na wicegubernatora stanu Idaho i trzykrotnego senatora – Boba Noniniego. Podczas spotkania na forum katolickich organizacji, miał udzielić kontrowersyjnej wypowiedzi dla ultrakonserwatywnego portalu CrossPolitic: „W ogóle nie powinno być aborcji. Każdy kto jej dokonuje, powinien za to zapłacić” – stwierdził najpierw, ale naciskany przez swoich rozmówców, dodał, że „wsparłby nawet propozycję kary śmierci za aborcję”.

Swoje stanowisko miał później potwierdzić w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem z Associated Press.
Dzień później, 3 kwietnia, najwyraźniej jednak przestraszył się konsekwencji własnych słów. Wydał bowiem oświadczenie, które miało być złagodzeniem jego stanowiska. Miało. Ale niekoniecznie tak zabrzmiało.

„Jestem zwolennikiem odwrócenia prawa, które wprowadzono po Roe v. Wade (głośne orzeczenie Sądu Najwyższego z lat 70., po którym zalegalizowano aborcję w USA; w Idaho na mocy prawa stanowego karane jest przerwanie ciąży po 20 tygodniu – przyp. WK). Prokuratorzy zawsze skupiali się na samej aborcjonistce. To jasne, że jeszcze zanim wprowadzono to prawo, żadna kobieta nigdy nie została stracona za dokonanie aborcji. Jestem za tym, żeby przerwanie ciąży było karane, ale żeby nie tylko kobieta szła do więzienia. Powinni odpowiadać wszyscy, którzy przyczynili się do zabicia dziecka”. Zaznaczył też, że jego żona, gorliwa katoliczka i działaczka ruchów pro-life, nie podziela jego zdania co do penalizacji aborcji.

W listopadzie ubiegłego roku lokalne ruchy antyaborcyjne zbierały podpisy pod obywatelską inicjatywą, aby w stanowym prawie uwzględnić zapis, że aborcja będzie karana jak morderstwo pierwszego stopnia (skazani mają być również lekarze dokonujący aborcji).

W Idaho retoryka, jaką zaprezentował Nonini nie jest niczym nadzwyczajnym. Miejscowi Republikanie zawsze podkreślali, że są za ochroną życia od poczęcia – w tym samym forum wymiany myśli (katolickiej) uczestniczyło również dwóch senatorów i kandydatów na gubernatora Idaho – Janice McGeachin i Steve Yates.

Nonini chętnie podkreśla, że zgadza się z zapowiedziami przedwyborczymi Donalda Trumpa, który opowiadał się za „wprowadzeniem jakiejś formy kary” dla kobiet, które dokonały aborcji.
Przerwanie ciąży jest legalne w całych stanach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk kobiet: Magdalena Biejat, posłanka spryskana gazem na proteście, żąda wyjaśnień od policji i prokuratury

Nagranie, na którym Magdalena Biejat zostaje spryskana gazem, chociaż pokazuje policjantom…