Gubernatorzy 23 stanów w USA starają się zamknąć granice kraju przed syryjskimi uchodźcami. Tłumaczą, że obawiają się, że przy okazji do kraju przedostaną się terroryści. Barack Obama ich reakcję nazywa „obraźliwą i histeryczną”. – To zdrada naszych wartości – podsumował prezydent USA.

facebook.com/barackobama
facebook.com/barackobama

Administracja Obamy we wrześniu zapowiedziała przyjęcie co najmniej 10 tysięcy syryjskich uchodźców. 180 miast i miasteczek już teraz wyraziło gotowość wsparcia potrzebujących. Do tej pory USA ugościło ich zaledwie 2,2 tys. – większość przybyła w ciągu ostatniego roku. Według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na rozpatrzenie wniosku o wpuszczenie do Stanów oczekuje obecnie 15 tysięcy osób.

Plany Obamy nie podobają się gubernatorom 23 stanów – w tym jednemu rządzonemu przez Demokratów. W podobnym tonie wypowiadają się niektórzy senatorzy Republikanów. Obama nie kryjąc niezadowolenia poinformował, że kongresmeni i gubernatorzy próbując zamknąć drogę uchodźcom albo domagając się przyjmowania tylko chrześcijan wyświadczają przysługę Państwu Islamskiemu.

– Jeśli zamachy terrorystyczne wywołują w nas strach i panikę, to znak, że dzieje się źle. Nie podejmiemy słusznych decyzji, jeśli będziemy się opierać na własnej histerii i wyolbrzymianiu ryzyka – tłumaczył Obama, który obecnie przebywa na Filipinach. – Niektórzy politycy uważają się za takich twardzieli, że ich zdaniem wystarczy powiedzieć Putinowi kilka twardych słów i groźnie spojrzeć na bojowników Państwa Islamskiego, a problemy Syrii zostaną rozwiązane. Jednocześnie boją się trzyletnich sierot i wdów – mówił prezydent USA. Zdaniem Obamy, to właśnie twierdzenie, że USA powinny ratować życie tylko syryjskich chrześcijan i nie wpuszczać muzułmanów, są wodą na młyn IS, które wykorzystuje koncepcję wojny pomiędzy islamem a Zachodem. – Trudno sobie wyobrazić słowa, które bardziej sprzyjałyby wzrostowi popularności Państwa Islamskiego. To się musi skończyć – podsumował.

Szczęśliwie gubernatorzy nie mają prawnych możliwości zablokowania rządowego projektu przyjmowania uchodźców.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety zareagowały błyskawicznie. Tysiące osób na demonstracjach. „Wolność wyboru zamiast terroru”

Rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko drakońskiemu wyrokowi Trybunału Przyłębski…