Site icon Portal informacyjny STRAJK

USA udało się odrzucić kandydaturę syna Kaddafiego na prezydenta Libii

Seif Kaddafi, listopad 2021. blastingnews

Po silnych naciskach amerykańskich, libijska Wysoka Komisja Wyborcza, która przygotowuje kraj do grudniowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, odrzuciła wczoraj kandydaturę Seifa Kaddafiego, syna obalonego przez NATO przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, którą przyjęła i zarejestrowała dziesięć dni wcześniej. Amerykanie uważają, że ewentualny wybór Seifa przez Libijczyków oznaczałby dla nich stratę wizerunkową.

 

Napaść NATO na Libię pochłonęła 110 tys. ofiar i zniszczyła tam podstawową infrastrukturę. pinterest

Seif al-Islam Kaddafi już w lipcu, w wywiadzie dla New York Times dał do zrozumienia, że będzie kandydował na prezydenta. Jego ojciec został zamordowany pod Syrtą przez pronatowskich islamistów z Misraty, zaraz po zlikwidowaniu przez NATO państwa libijskiego w 2011 r. Podczas gdy natowski napad pogrążył kraj w niespotykanym chaosie i otworzył tzw. kryzys migracyjny w Europie, Seif Kaddafi został aresztowany przez bandę zbrojną z Zenten (na północnym zachodzie kraju) i cztery lata później skazany na śmierć w farsowym „procesie”. Po długich targach zentenowców z innymi grupami zbrojnymi, w 2017 wyszedł z więzienia.

Kaddafi złożył niezbędne dokumenty kandydata w biurze Wysokiej Komisji Wyborczej w Sebha (środkowa, pustynna część kraju), gdzie mieszka. 14 listopada został zarejestrowany, gdyż te dokumenty były zgodne z prawem wyborczym. Wszedł na listę kandydatów na prezydenta i otrzymał kartę wyborczą. Ambasada amerykańska w Trypolisie uznała to za „niedopuszczalne”.

Po jej interwencji w rządzie, Wysoka Komisja stwierdziła za radą amerykańską, że nie mogą kandydować osoby „skazane za niehonorowe przestępstwa”. Kaddafi nigdy nie został skazany przez żaden państwowy sąd, lecz w w 2011 r., pod naciskiem Brukseli był podejrzany o „zbrodnie przeciw ludzkości” przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Do rozprawy nigdy nie doszło, a USA nie uznają MTK, ale tym wypadku uznały, że to dobry pomysł. Wysoka Komisja dla prządku, oprócz Kaddafiego, skreśliła też innych kandytatów, by „uszedł w tłumie”, lecz pozostawiła ważniejszych, uznając, że ich przestępstwa były „honorowe”.

Dla USA sprawa skreślenia Kaddafiego była ważna, ze względu na wizerunek NATO. USA i NATO przez 20 lat urządzały horror w Afganistanie pod pretekstem obalenia rządów talibów, lecz sromotnie przegrały wojnę napastniczą i talibowie dalej rządzą. Gdyby Kaddafi został prezydentem Libii w 10 lat po tragicznej napaści, która miała odsunąć Kaddafiego od władzy, USA i NATO mogłyby zostać narażone na międzynarodowe kpiny, nie mówiąc o ich wiarygodności. Na szczęście dla nich, właśnie odniosły sukces.

Exit mobile version