W Stanach Zjednoczonych osoby niebinarne/agender będą mogły posiadać paszporty z oznaczeniem zgodnym z ich tożsamością płciową. Pierwszy taki paszport został już wydany.

W środę Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ogłosił wydanie pierwszego pierwszego paszportu z oznaczeniem „X”. Takie oznaczenie pozwoli osobom agender, niebinarnym czy interseksualnym na paszport właściwy z ich tożsamością płciową. Zmianę w oznaczeniach paszportów zapowiedział już w czerwcu prezydent Joe Biden. Trzy opcje przy wyborze płci dostępne będą dla Amerykanów już od przyszłego roku, a w niektórych stanach już w 2021.

Aby uzyskać takie oznaczenie będąc osobą dorosłą, nie potrzeba zasadniczo przechodzenia przez żadne procedury, nie trzeba też przedstawiać zaświadczenia lekarskiego. Dodatkową dokumentację w postaci pisemnego oświadczenia prawnego opiekuna i opinii eksperckiej będą musiały dostarczyć jedynie osoby nieletnie.

Dana Zyymm i ubieganie się o paszport

Pierwszą szczęśliwą osobą z tego typu paszportem jest Dana Zyymm. Zajęło jej aż 6 lat, by w końcu móc posiadać zgodny z tożsamością płciową paszport i swobodnie podróżować. Osoby niebinarne wielokrotnie składały wnioski o paszport, jednak były one odrzucane ze względu na brak deklaracji jako mężczyzna bądź kobieta. Wprowadzenie takiego udogodnienia będzie z pewnością wielką ulgą dla osób z niemieszczącą się w binarnym podziale tożsamością płciową, które nie będą musiały już kłamać we wnioskach. Według badań William Institute ok. 2,1 milionów Amerykanów identyfikuje się jako osoby niebinarne.

Śladami innych

Stany Zjednoczone nie są jednak pierwszym krajem, które wydają dokumenty z trzecim oznaczeniem płci. W lipcu Argentyna jako pierwszy kraj Ameryki Łacińskiej umożliwiła osobom niebinarnym posiadanie „X” w paszporcie. Również dostęp do korekty płci jest tam ogólnodostępny i refundowany. Innymi krajami, które zdecydowały się na podobne rozwiązania w dowodach osobistych i paszportach są Indie, Australia, Kanada czy Nowa Zelandia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…