Nowe rozporządzenie wykonawcze Trumpa zakazuje prowadzenia jakichkolwiek interesów z władzami Wenezueli i zamraża ich wszystkie aktywa. Całkowitą blokadę tego typu Stany Zjednoczone zastosowały po raz pierwszy od trzydziestu lat.

Po operetce nieudolnych zamachów stanu, których realizację powierzono politycznemu chuchru o nazwisku Juan Guaido, przyszła pora na kolejny krok. Neokonserwatywny duet dwóch najbardziej niebezpiecznych podpalaczy świata – Johna Boltona i Mike’a Pompeo, gdzie pierwszy jest doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, a drugi sekretarzem stanu USA – sięgnął po inne metody. Stosowane już wcześniej wobec Korei Płn., Iran, Kuby czy Syrii.

Podpisane przez Donalda Trumpa w poniedziałek, 5 sierpnia, rozporządzenie ws. rozszerzenia spektrum sankcji oznacza faktyczne embargo na handel z Wenezuelą. Wcześniej ograniczenia obejmowały zasadniczo sektor naftowy; jest to najważniejsze źródło przychodów budżetowych Wenezueli. Wyjątkiem był gigant naftowy Chevron. Koncern ten w lipcu został na trzy miesiące wyłączony spod sankcji, by móc kontynuować wiercenia wraz z wenezuelskim konsorcjum państwowym PDVSA.

Ponadto ponad 100 urzędników związanych z wenezuelskim rządem zostało objętych zamrożeniem aktywów w USA i zakazem prowadzenia jakichkolwiek interesów z Amerykanami. Listę tych osób może dowolnie rozszerzać Departament Skarbu lub Stanu, jeśli któraś z instytucji, że dana osoba wspiera Maduro, jego rząd lub polityków objętych wcześniejszymi retorsjami. Osoby te otrzymają też zakaz wjazdu do USA.

Działania Białego Domu mogą oznaczać pogłębienie poważnego kryzysu gospodarczego w Wenezueli. Według niektórych ekspertów dotychczasowe sankcje kosztowały – od 2017 r. – życie 40 tys. osób w tym kraju.

MSZ Wenezueli oceniło działania Waszyngtonu jako próbę „sformalizowania przestępczej blokady gospodarczej, finansowej i handlowej, która już się rozpoczęła” i nazwało je „eskalacją agresji” i „terroryzmem gospodarczym”.

Rząd w Caracas „potępia nową falę poważnej agresji administracji Trumpa polegającą na arbitralnych decyzjach, które są cześćią terroryzmu gospodarczego, wymierzonego w ludność Wenezueli” – głosi oświadczenie wenezuelskiego MSZ.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…