Nowy projekt ministerstwa spraw wewnętrznych nadaje polskim służbom uprawnienia, jakich nie posiadały jeszcze nigdy w historii III RP. Rząd zamierza wykorzystać tragedię zamachów terrorystycznych w Brukseli do działań ograniczających wolność w imię bezpieczeństwa. Jeśli ustawa wejdzie w życie, stan wyjątkowy będzie stanem obowiązującym na co dzień.
Szczegóły projektu ujawił szef MSW Mariusz Błaszczak. Dowiadujemy, że chodzi o zapewnienie lepszej koordynacji służb specjalnych odpowiedzialnych za zapobieganie niebezpieczeństwom i reagowanie na akty terroru. – Zagrożenie jest na tyle poważne, że musimy sięgnąć do środków nadzwyczajnych – zapowiedział minister. Dodał również, że ustawa zapewni większą swobodą działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz służbom podlegającym pod jego resort.
Na czym mają polegać „nadzwyczajne środki”? Mówiąc w skrócie – na bezprecedensowym ograniczeniu swobód i wolności obywatelskich oraz umożliwieniu inwigilacji na niespotykaną dotąd skalę. Służby będą mogły prowadzić przeszukania i dokonywać zatrzymań bez całą dobę. Zyskają też prawo do zatrzymania na okres 14 dni osób, które według ich uznania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. W praktyce oznacza to, że aresztowany będzie mogł zostać każdy obywatel, który podpadnie czymś władzy. Jeszcze bardziej restrykcyjnymi przepisami będą objęci obcokrajowcy przebywający na terytorium RP. Służby będą mogły prowadzić wobec nich „kontrolę operacyjną” przez 3 miesiące bez zgody sądu w przypadku gdy pojawi się cień podejrzenia, że mogą prowadzić „działalność terrorystyczną”. Osoby z obcymi paszportami będą też mogły zostać wydalone z Polski w trybie natychmiastowym w przypadku, gdy pojawią się wobec nich takie podejrzenia. ABW będzie mogła odwoływać i zamykać imprezy masowe takie jak koncerty, jubileusze, zjazdy czy mecze piłkarskie, a także zamykać granice, jeśli zajdzie podejrzenie, że mogą się przez nie przesmyknąć groźni terroryści. Skończą się również dobre czasy dla anonimowych posiadaczy numerów telefonów. Od momentu wejścia w życie ustawy przy zakupie karty SIM pre-paid będziemy musieli okazać dokument tożsamości.
Minister Błaszczak uważa, że proponowana przez jego resort ustawa jest w obecnych czasach koniecznością. – Przepisy są bardzo precyzyjne, bardzo jasne. Gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju – mówił podczas konferencji prasowej. Koordynator służb specjalnych, minister Mariusz Kamiński dodał, że obowiązkiem ABW będą „działania operacyjno-śledcze wszystkich służb i działania informacyjno-analityczne wszystkich służb”.
Ciekawą informacją jest również zwiększenie kompetencji Centrum Antyterrorystycznego, czyli jednostki składającej się z przedstawicieli Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Celnej. Centrum będzie miało dostęp do do „wszystkich istotnych baz danych w drodze teletransmisji”, co oznacza możliwośc nieograniczonej inwigilacji bez zgody sądów. Według ministra Kamińskiego dostęp do takich danych jest obecnie bardzo utrudniony, a konieczność pytania o zgodę wydłuża cały proces i przyczynia się w ten sposób do narażenia kraju na niebezpieczeństwo.