Share Button

Partia rządząca dokonała tego, czego nie potrafili jej poprzednicy od 1989 roku: stworzyła założenia ustawy reprywatyzacyjnej. Z prospołecznym wydźwiękiem.

fot. facebook.com/ Komitet Obrony Praw Lokatorów

Założenia ustawy są jasne: jakiekolwiek odszkodowania tylko dla spadkobierców i byłych właścicieli. Handlarze roszczeń, którzy na ludzkiej krzywdzie dorabiali się fortun, już nie mogą na nic liczyć. Nie będzie zwrotów w naturze, co oznacza, że skończą się dramaty ludzi oddawanych wraz nieruchomościami w ręce bezwzględnych kamieniczników i czyścicieli kamienic. Odszkodowania nie przekroczą 20 proc. wartości (lub 25 proc. jeżeli wypłacane będzie w bonach) danej nieruchomości i wypłacane będą w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach państwowych. Zostaną też rozłożone na kilka lat, co oszczędzi budżetowi państwa nadmiernych obciążeń, liczonych na miliardy złotych. Ustawa obejmie nie tylko stolicę ze skutkami dekretu Bieruta, ale też i całą Polskę. Roszczenia odszkodowawcze będzie można składać tylko jeszcze przez rok od wejścia w życie ustawy.

Ustawa reprywatyzacyjna, jeśli zostanie przyjęta przez parlament, ma szanse zakończyć haniebne procesy reprywatyzacyjne, często niejasne i opierane na korupcyjnych zasadach, rozpasanie handlarzy roszczeń, którzy korzystając z niejasności reprywatyzacyjnych uczynili z tego zyskowny proceder przy całkowitej bierności państwa i aparatu sprawiedliwości.

Jest rzeczą oczywista, że projekt spotkał się z aprobatą tych, którzy na co dzień stykają się z ludzkimi dramatami wynikającymi z dzikiej reprywatyzacji i gwałtownym oporem tych, którzy wciąż liczą na gigantyczne zyski oparte na „świętym prawie własności” i nie liczących się z prawami innych.

Prawnicy, reprezentujący przedstawicieli dawnych właścicieli już zaczynają jęczeć, że po wejściu w życie ustawy nie zdążą odzyskać odebranej im przez PRL „ojcowizny” (będzie z tej strony padać wiele podobnych słów z równie emocjonalnym podtekstem). Obiecują, a jakże, że polecą ze skargą do Strasburga, bo uważają projekt nowego aktu prawnego za naruszenie Konstytucji.

 

Share Button

3 komentarze

  1. abdul abdulawycz napisał:

    a to jaki poseł przedstawił projekt? nie dość że Jaki to jeszcze z pisu tekst napisany prawdziwie po marksistowsku

  2. Ateista napisał:

    Radio Tokfm , to radio neoliberałów z PO, Nowoczesna itp. To bajeranty i wodolejcy! Apologeci „Gazety Wyborczej”.

  3. 8-ka napisał:

    już jęczą w radiu tok fm wyznawcy michnka

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*