Site icon Portal informacyjny STRAJK

W 2020 r. toalety zapewniające intymność we wszystkich celach

źródło: youtube (zakład karny w Malborku)

Jest szansa, że już za 4-5 lat wszyscy osadzeni będą się załatwiać w warunkach zapewniających pełną intymność. To pokłosie wygranej w grudniu 2015 r. sprawy Andrzeja Szafrańskiego przeciwko Polsce przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Cela więzienia w Malborku, źródło:youtube

A. Szafrański zarzucił w skardze do Trybunału m.in. że warunki sanitarne panujące w więzieniu, w którym przebywał, w szczególności niezapewnienie prywatności w kąciku sanitarnym, oddzielonym od reszty celi wyłącznie płytą pilśniową o wysokości 1,20 m, bez drzwi, stanowiły poniżające, sprzeczne z art. 8 Konwencji traktowanie, co naruszało jego prawo do poszanowania życia prywatnego. Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu 1800 euro.

Monitorując kwestię zapewnienia minimum intymności w celach, Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił, w marcu br., z pismem do gen. Jacka Kitlińskiego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Wyraził w nim zaniepokojenie brakiem rozwiązania tego problemu, także w tych celach, w których toalety są zabudowane jednak umywalki pozostają w części nieosłoniętej.

Odpowiedź pułkownika J. Kopcia Zastępcy Dyrektora, odbiera nadzieję osadzonym, których kara upływa w najbliższych latach, że doczekają „ludzkich” warunków przy korzystaniu z toalet. W 2015 r. zabudowano 918 kącików sanitarnych na 1 044 zaplanowanych, do przebudowy pozostało jeszcze 2 349 cel. Tempo prac, przy założeniu dotychczasowego poziomu finansowania w konfrontacji z potrzebami sprawiają, że dopiero w 2020 roku wszystkie cele zostaną przebudowane.

Jednak w sprawach umywalek służba penitencjarna dbając o bezpieczeństwo więźniów pozostaje nieugięta. „Urządzenia tego rodzaju nie są przeznaczone do czynności związanych z higieną intymną, ponieważ takie użytkowanie może być przyczyną wypadku np. z uwagi na wysokość jej zamontowania (zgodnie z zasadami 75-85 cm od podłogi dla osoby dorosłej)” czytamy w piśmie płk. J. Kopcia do Rzecznika A. Bodnara. Dodatkowo dowiadujemy się, że w XXI wieku „mycie intymnych części ciała powinno odbywać się przy pomocy miski, w zabudowanym kąciku sanitarnym.”

„W przedmiotowej kwestii należy zwrócić także uwagę na względy praktyczne jakie niesie za sobą zamontowanie umywalki poza zabudowanym kącikiem sanitarnym, które, w szczególności w przypadku cel wieloosobowych, umożliwia użytkowanie jej w czasie korzystania z ubikacji przez pozostałych osadzonych.” – pozostawimy bez komentarza.

Exit mobile version