Pierwszy raz w historii Arabii Saudyjskiej kobiety biorą dzisiaj udział w wyborach samorządowych. Otrzymały zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze.

[blocktext align=”left”]Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną, w której rolę konstytucji pełni Koran. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie podstawowym dokumentem ustrojowym jest tekst religijny.[/blocktext]Tegoroczne wybory samorządowe są jedynymi dozwolonymi wyborami w tym kraju. Dotychczas odbyły się tylko w 2005 r. i 2011 r., jednak prawem udziału w nich cieszyli się wyłącznie mężczyźni.

W dzisiejszych wyborach, na listach wyborczych znalazło się 980 kobiet i blisko 6 tys. mężczyzn. Kandydatki i kandydaci walczą o około 2,1 tys. miejsc w radach municypalnych, a dodatkowe 1 050 miejsc zajmą kandydaci desygnowani przez króla. W spisach wyborców zarejestrowało się niespełna 1,5 mln osób, co stanowi niespełna sześć proc. obywateli. 130 tys. zarejestrowanych kobiet (przy 1,35 mln mężczyzn) to zaledwie 8% zarejestrowanych wyborców.

Obserwatorzy wyborów nie oczekują, aby kobiety odniosły jakiś znaczący sukces w tych wyborach. Stanowią one nie tylko mniejszość na listach wyborczych, ale jak dotąd nie miały żadnego doświadczenia w prowadzeniu kampanii wyborczej. Nie miały też na to wystarczających środków finansowych.

Hatun al-Fasi, główny koordynator oddolnej inicjatywy Saudi Baladi działającej na rzecz udziału kobiet w wyborach, uważa, że głównym celem nie jest samo zwycięstwo wyborcze, ale włączenie kobiet do życia publicznego, by stały się one realnym podmiotem praw obywatelskich. Należy podkreślić, że wybrane rady będą posiadały jedynie uprawnienia doradcze i kontrolne.

Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną, w której rolę konstytucji pełni Koran. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie podstawowym dokumentem ustrojowym jest tekst religijny. Rodzina królewska utrzymuje się u władzy wskutek brutalnych represji (osoby zarzucające monarsze korupcję są często oskarżane o czary i skazywane na karę śmierci) i dzięki militarnemu poparciu USA.

Kobiety spotykają się w Arabii Saudyjskiej z ograniczeniami w życiu codziennym praktycznie niespotykanymi w innych krajach. Nie mogą otworzyć konta w banku ani podjąć pracy bez zgody męża. Nie mogą prowadzić samochodu, uprawiać sportu, a także po prostu pojawiać się w miejscu, gdzie przebywają mężczyźni, bez męskiego opiekuna. Jeśli zostaną zgwałcone, a przebywały w miejscu publicznym same lub tylko w towarzystwie innych kobiet, czeka je kara więzienia.

Większość budynków publicznych w Arabii Saudyjskiej posiada oddzielne wejścia dla mężczyzn i kobiet, a w parkach, miejscach rozrywki, czy w środkach transportu publicznego panuje ścisła segregacja płciowa. Niestety, dotyczy ona również procesu wyborczego. Z istniejących 1263 punktów wyborczych jedynie 424 jest dostępnych dla kobiet. Mimo wszystko udział kobiet w wyborach samorządowych w tym kraju stanowi ważny krok naprzód.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…