Konserwatywny rząd brytyjski ujawnił dziś nowe, „punktowe” zasady polityki imigracyjnej, które mają wejść w życie po tzw. okresie przejściowym, czyli od początku przyszłego roku. Poprzeczka zostanie ustawiona tak wysoko, że Polakom będzie trudno tam zarabiać, jeśli nie są odpowiednio wykształceni. Przeciw zamiarom rządu protestuje lewicowa opozycja.

W przyszłym roku będzie można oczywiście dostać wizę z zezwoleniem na pracę, ale kandydat na emigranta zarobkowego w Wielkiej Brytanii będzie musiał zaprezentować specyficzne kompetencje, mówić biegle po angielsku i mieć już propozycję pracy z obiecaną płacą minimalną 25 600 funtów rocznie. To z miejsca wyklucza pracowników mało wykwalifikowanych lub mających mało zarabiać. Do tej pory większość polskich emigrantów zarobkowych należała do kategorii właśnie wykluczonej.

Minister Priti Patel. wikimedia

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłosiła rano, że chodzi o „zdecydowaną i sprawiedliwą” reformę. „Nasza gospodarka nie może zależeć od taniej siły roboczej ze wschodniej Europy, lecz skoncentrować się raczej na inwestycjach w nowe technologie i automatyzację” – mówiła.

Związki zawodowe pracowników sektora publicznego alarmują jednak z miejsca, że to „przyniesie katastrofę w ochronie zdrowia”, gdzie potrzeba też pracowników niewykwalifikowanych. To samo w przemyśle spożywczym, który obawia się, że zabraknie pomocników w piekarniach, czy pracowników rzeźni, a związki rolników utrzymują, że automaty nie zastąpią robotników rolnych.

Nowej polityce imigracyjnej sprzeciwia się też Partia Pracy. „System oparty o płace, będzie musiał zawierać mnóstwo wyjątków, w ochronie zdrowia, służbach socjalnych i w sektorze prywatnym, czyli i tak starci swój sens” – reagowała Diane Abbot, która miała być ministrem spraw wewnętrznych, gdyby w grudniu labourzyści wygrali wybory. Nowe zasady nie obejmą tych imigrantów z krajów Unii, w tym z Polski, którzy do końca roku zwrócą się o możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii lub już zostali zaakceptowani.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No yasne ze przeproszę, jednakże dalej twój radykalizm jest mi obcy nic na to nie poradzę. A i faktycznie nie doczytałem przepraszam, tak się mi tutaj zanotowales jako zacietrzewiony gość że czasami najpierw czytam twojego nicka i zrazu wiem co napiszesz. To głupie z mojej strony, na swoją obronę napisze ze jednak staram się czytać co masz do przekazania. Przypominasz mi sąsiada z naprzeciwka bratczykiem go zwą on ma prawie identyczne postrzeganie świata z twoim. Jest tylko rozzalony ze ksiudz go za mało do siebie dopuszcza.

  1. Prócz radykalizmu cierpię jeszcze na faszyzm, seksizm, antysemityzm, homofobię i islamofobię drogi Fago, cierpię potwornie żem taki ułomny a nie kocham wszystkiego i wszystkich jak wy czyli tzw. „lewica kawiarniana”….. A, wy kochacie wszystko i wszystkich oraz szanujecie cały świat oprócz „ksiundzów” jak byłeś łaskaw zauważyć, prócz katolickich „ksiundzów” oczywiście bo kochać np. tych islamskich nakazuje wan strach o własne pupcie, homo pupcie…………..
   Pozdrawiam i też wiem co napiszesz ty czy tobie podobni, natura ludzka jest przewidywalna.
   Ps. A wyznawców Allaha się nie boję bom już z deka starawy a i z urodą kiepsko.

  2. Toś jest uratowany ciebie sniadzi inżynierowie nie przerysuja co innego mnie ja z feministkami sztandary dzierze, qwerty bracia moji cóż sam się w tym gubię. Jednak zastanawia mnie co ty na tym portalu robisz, za dinozaura postanowiłeś się przebrać? Jako Cyryl i Metody spadles tu nawracać? Widzisz szefie wszystko co napisałeś mi lata. Dla mnie liczy się tylko socjal i dobro zwykłego luda, jednak nikt rozumny nie powinien przejść obojętnie gdy flekuje się słabszego czy innego. Nie szczekam jak stado, nie podpuszczam się stereotypami, szanuje twoje poglądy choć mi są obce. Zarówno jak te które nachalnie propagują mniejszości seksualne. Może lepiej wróć do swojego spowiednika, bo na tym portalu tylko zguba cie czeka.. Pozdr

  3. Napisałem ziom że chętnie pójdę z tobą do kawiarni na herbatę bo wieki nie byłem. Jednak tego mi nie puścili. Nigdy w tej hipotetycznej kawiarni nie zdarzyło mi się dyskutować o lewicy, może z tobą?

  4. Ad. Fago
   Co robię na tym „podobno lewicowowym” portalu? Ano zacytuję ciebie ale mnie też tylko to leży na sercu: ” Dla mnie liczy się tylko socjal i dobro zwykłego luda”, tyle………………
   A jak kiedyś będziesz w okolicach Krakówka (bliskich) to daj znać, pójdziem na „herbatkę z wkładką” i przegadamy „Polaków nocne rozmowy”.

  5. Ad. Fago
   Niestety Fago ale też z ciebie kawał homofoba (coś nas łączy), cytat z twojego wpisu: „Szanuje twoje poglądy choć mi są obce. Zarówno jak te które nachalnie propagują mniejszości seksualne’, a fe!!!!! Mniejszości nachalnie propagują? Oj masz rację Fago, propagują nachalnie i głupio…….
   Ps. Widzisz ja czytam twoje wpisy z uwagą po parę razy i tobie też to polecam, pozdrawiam.

  6. Ziom dzięki, będę niedługo i z radością z zaproszenia skorzystam. Pozdr

  7. Ad. Fago
   Zaproszenie aktualne i… i herbatka z „wkładką” oczywiście tyż!!!!
   Pozdrawiam.
   Ps. Jako „Krakus” zaproponuję nieśmiało — ja herbatka a ty wkładka oczywiście? Żartuję, coś tam znajdę a jak nie znajdę to upędżę.

 2. Ziom a to nie Ty pisałeś że córkę do tej colorolwej Francji żeś wysłał? Tamtejszymi arabusami na ulicach mocno skonfundowana ponoć prędko wróciła. A może ten rząd WB co wieki rznal inne nacje, mordował, czerpał zyski z niewolnictwa pójdzie po rozum do swych dumnych albionskich głów i tak po cichu powie kto nam będzie du podcieral? Jamajka nie, bo pamięta no to pewnie rodaków ziomka wybiorą, oni zawsze chętni.. To zrobią po cichu a mordę dra dla naiwniakow i tyle.

 3. A na cholerę Wielkiej Brytfanii kolejne stada lewusów? Im potrzebni są fachowcy, którzy po czterogodzinnym instruktarzu wykonają swoje zadania szybko i dokładnie! Czyli język w stopniu komunikatywnym w mowie i piśmie – wymagany! Wykształcenie zawodowe – wymagane! Zaraz zacznie się jak w latach 80 konieczność nostryfikacji dyplomów, a nawet wręcz egzaminów zawodowych tam, gdzie jest to związane z odpowiedzialnością za życie i bezpieczeństwo ludzi. I to was dziwi?
  Dumny Albion zawsze był w tym względzie wymagający, jednak jeżeli ktoś przebrnął przez sito, osiedlił się na wyspach i nie bał się pracy – stać go było na dostatnie życie i urlopy gdzie tylko sobie zamarzył. (po 85 wyjechała do Anglii dość liczna grupka moich znajomych, mieszkają tam po dziś dzień i sobie chwalą.)

  1. „Minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłosiła rano, że chodzi o „zdecydowaną i sprawiedliwą” reformę. „Nasza gospodarka nie może zależeć od taniej siły roboczej ze wschodniej Europy, lecz skoncentrować się raczej na inwestycjach w nowe technologie i automatyzację” – mówiła”…
   Patrz drogi Skorpionie jaka głupia baba, wszak nasi rządzący od lat stawiali na tanią siłę roboczą a nie na jakieś głupie innowacje czy nowe technologie, gdy brakło rodzimych „murzynów” sięgnęli po tych ze wschodu i myślę, że to nasi mają rację a nie jakaś brytolka — to my bedziemy wielkie a nie jakiś durny Albion!!!
   Pozdrawiam.

  2. Dumny albion ale poleciałeś, z czego dumny? Jeszcze tam latasz? Wiele mądrych rzeczy piszesz ale to? Roz… mnie. Pamiętasz film Kobieta za ladą? Niewyobrażalny gniot, jednak po tym dumnym albionie zacytuję początek bo nie chce ciebie obrażać.. Gdyby głupota itd…

  3. To nie była „Kobieta za ladą”, tylko „Szpital na peryferiach”.

  4. A tak przepraszam arcydzieła mi się pomyliły… Co do reszty to się nie wycofuje. Ale co Kobieta za ladą to była… Pozdr

  5. Fago czytaj dokładnie a nie po łebkach — napisałem DURNY a nie dumny……….
   Oj Fago, gdyby żył niezapomniany doktor Strosmajer z filmu „Nemocnice na kraji mesta” to powiedział by ci, że ty byś fruwał jak gołębica……..
   Córka sama pojechała a angole dadzą sobie radę bez beżowo-czarnych inżynierów….
   Pozdrawiam.

  6. Ad. Fago
   Mój wpis poza tym to sarkazm.
   Pozdrawiam i błagam czytajcie między wierszami a przede wszystkim ze zrozumieniem.
   Ps. Przeprosisz mnie za pomyłkę?

  7. Co do zacnego Dr Strosmayera i jego gołębicy to może faktycznie moja głupota tożsama jest z serialowa bohaterką. Pocieszam się że przynajmniej nijak do gołębicy podobny fizycznie nie jestem. A takie fizys mnie ochroni przed zastępami kolorowych inżynierów ze złego świata inslamu. No i nie bez znaczenia jest to iż żaden że sztabowcowcow i sympatyków niby lewicowego kandydata za takim coś co gołębicy nie przypomina się nie obejrzy. Ty ziom musisz się martwić bo inwazja ładnych chłopców może zaczepić i o Ciebie…

  1. Ja też tego nie mogę pojąć, jak tak można?
   Pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…